Kısa ‘1’ Battlefield ‘1’i oynayamama hikayesi

0
15

Kısa '1' Battlefield '1'i oynayamama hikayesi

Aslında Battlefield 1 beta'sından oynanış videoları alıp deneyimlerimi sizlerle paylaşmayı umuyordum. Ama beklediğim gibi olmadı pek…

DICE'ın yeni FPS oyunu Battlefield 1, 30 Ağustos itibarıyla beta perdesini araladı, geçtiğimiz gün itibarıyla açık beta aşamasına geçiş yaptı. Ne olduysa da bundan sonra oldu zaten…

Battlefield 1'i "Yılın en dikkat çekici FPS oyunlarından bir tanesi" yapan unsur, bu kez gelişmiş görsel ve işitsel özellikleri değil, "Birinci Dünya Savaşı" dönemini tercih ediyor olması. Bu, seride ilk kez denenen ve başta EA'in kesinlikle karşı çıktığı bir karardı. Gelen yorumlar ise, DICE'ın ne kadar doğru bir iş yaptığını gösteriyor. Tabii Türkçe dil desteği ve Osmanlı Devleti gibi önemli unsurlar da var, ama…

İlk gün

30 Ağustos itibarıyla Battlefield 1'in beta'sına ilk adım atan oyunculardan biri de bendim. İş yoğunluğundan ötürü kendisine fazla vakit ayıramadım tabii. Güneşle kavrulan susuz çöllerdeki Osmanlı – İngiliz mücadelesinde kısa sürede "arka arkaya" öldüm ve "Akşama evde rahat rahat oynarım" düşüncesiyle "Ofis bilgisayarımdan oyun dosyalarının yedeklerini alayım bari" dedim. Ama o da ne? EA Origin'de hala böyle bir uygulama yokmuş. 40 yılın başı bir EA oyununa ilgi duydum, o da acı gerçeği böyle yüzüme vurdu.

Google'da biraz gezindikten sonra, şöyle bilgilere ulaştım:

– İndirdiğiniz oyun dosyalarının kopyasını alın

– Diğer bilgisayarda oyunu kurmaya başlayın

– %1 olduğunda "pause download" deyip, kopyaladığınız dosyaları Origin'deki Battlefield 1 Beta klasörünün içine atın. Dosyaları değiştirme önerisini kabul edin.

– "Resume download" deyin ve biraz bekleyin. Oyun, sanki internetten yüklenmiş gibi kısa sürede %100 download olacak ve böylece oynayabileceksiniz!

Ama olmadı, hata verdi. Böylelikle Battlefield 1'i evde rahatlıkla oynayabileceğim ilk akşamım çöpe gitti.

İkinci gün

Kopyaladığım dosyalar evde bir işe yaramıyor diye PC'yi gece açık bırakıp download'ı en baştan başlattım. Kaplumbağa hızı bağlantımla sabaha kadar indi, ama oynamak için yine akşamı beklemem gerekiyordu.

Ofiste, öğlen arasında yine birkaç dakika beta'ya gireyim dedim. Şak diye açıldı! Hemen Osmanlı keskin nişancısını alarak daldım haritaya. Daldığım gibi kumlara gömülmem de bir oldu. Millet çoktan haritanın önemli noktalarına pusu kurmuştu bile. İkinci spawn'da, 5 kişi birlikte hareket ediyorduk. Karşıdan da İngiliz tankı geliyor. Kenarda ufak bir kulübe vardı, içine saklandık. "Hehe, tankı atlattık yahu" diye düşünürken bu kez İngiliz uçağı evi bombaladı ve hiç iyi olmadı tabii.

Benden sonra birkaç el Hasan abi de denedi ve "Kumun tadı hiç güzel değilmiş" dedi. Belli ki o da İngiliz takımıyla kaybedip kuma gömülenlerden oldu…

İkici günün akşamı (Nihayet?)

Oyunu açtım ve ben yemek yerken kardeşimin birkaç el oynamasını istedim. O da sıcak çatışmayı sevdiği için makineli tüfek alarak koşmaya başladı. Etrafta toplar, cipler, tanklar, uçaklar, hatta atlar fink atıyor. Eh, ne de olsa açık beta oldu artık, millet doluştu haliyle…

Yemekten sonra geçtim PC'nin başına ve nihayet saatler boyunca oynayabilecektim, oynayamadım…

Battlefield sunucularını bırakın, Origin bile açılmıyordu, sürekli hata veriyordu. Birkaç kez menüye ulaşabilsem de öteye geçemedim ve hata mesajları arka arkaya yüzüme tokat gibi vurdu. Birkaç saat bekleyip tekrar denedim, ama sonuç yine aynı. E şimdi insan sormaz mı, "Sen daha Origin'i bile düzgün sunamıyorsun, Steam'e nasıl rakip olmaya çalışıyorsun?" diye. Origin üzerinden farklı bir oyun oynamak istesem bile giriş yapamayacaktım yani.

Geçtiğimiz akşam İsmet (panda) ile Battlefield 1 beta'sını oynamaya çalıştık, ama bir türlü login olamadık…

Hemen Battlefield'ın resmi sosyal medya hesaplarına göz attım, birçok kişi benzer sorunlardan şikayetçiydi. Ardından bir de duyuru geldi: "EA sunucularına DDOS atağı yapıldı, sunucular çöktü ve mümkün olan en kısa zamanda düzeltilmesi için çalışmalar başlatıldı." Böylece ikinci akşamım da çöpe gitti.

Ve şu an…

Şu an itibarıyla Battlefield 1'in beta'sına giriş yapılabiliyor. Sorunlar düzeltilmiş gibi, ama tabii şimdi diğer işlerle ilgilenmem gerekiyor. Umarım yine akşam olduğunda farklı bir sorunla karşılaşmam, karşılaşmayız.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER