Philips, Yeni OLED TV’lerle Oyunun Kurallarını Baştan Yazıyor

0
23

1472801028_Philips_OLED_901_F_Lifestyle_Photography__1_

Televizyon pazarının gündeminde HDR teknolojisi var. HDR teknolojisi, kontrasttaki ilerlemeler, daha gerçekçi ve canlı renk gamı sayesinde daha parlak sahneler, daha derin siyah tonlar ve daha detaylı görüntüler sunuyor. Philips’in IFA Fuarı’nda tanıttığı 901F OLED ve 7601 modelleri, Philips TV’nin üstün görüntü kalitesini HDR içeriğiyle birleştirerek nefesleri kesiyor.

Yeni televizyonlara ilave olarak, geniş ürün gamındaki 2016 model 6400 ve üstü serilerdeki mevcut Philips TV kullanıcıları da, kablosuz bir güncelleme sayesinde, HDR içeriğin avantajlarından yararlanabilecek.

OLED – Görüntüler her an keskin ve net

OLED’in kendine has özellikleri sayesinde bu teknoloji; sofistike ve güçlü Perfect Pixel Ultra HD işlemcisi için mükemmel bir partner. OLED, özellikle siyah tonlar, kontrast, renk ve hareketli görüntülerde, en güçlü kenardan-aydınlatmalı LED/LCD televizyonlara kıyasla daha üstün performans sunuyor.

OLED televizyonlar, ışık saçan ve gerektiğinde tamamen karartılabilen pikselleri sayesinde arka fondaki ışığın devamlı aktif olması sorununu ortadan kaldırıyor. Siyah tonlar çok daha derin ve koyu şekilde ortaya çıkarken, çok yüksek kontrast oranı ile gölgeler daha net hale geliyor. Siyah tonların daha derin ve saf olması, 901F’nin daha gerçek ve canlı renkler üretebilmesine ve fevkalade geniş bir renk gamına kavuşmasına imkan veriyor (%99 DCI-P3 WCG). OLED televizyonların kenardan-aydınlatmalı LCD televizyonlara kıyasla önemli bir başka avantajı da sundukları geniş izleme açısı. İzleyici nerede oturursa otursun parlaklık, renk ve kontrast bu sayede çok daha tutarlı.

Hareketli görüntü kalitesi de, aynı şekilde, olağanüstü. LED bazlı televizyonlara kıyasla 100 kat daha hızlı işlem kapasitesine sahip OLED televizyonlar, ister spor ister aksiyon filmleri izliyor olun, görüntülerin her an keskin ve net kalmasını sağlıyor.

Perfect Pixel PQ İşlemci – OLED’de Üstün Performans

901F’de yer alan OLED panelin özellikleri tek başına dahi sıradışı. Diğer yandan, OLED teknolojisi Philips’in Perfect Pixel Ultra HD işlemcisi ile ortak çalışarak kaliteyi çok daha üst seviyelere taşıyor ve 3800 PPI gibi inanması güç bir görüntü performansıya pazara yeni bir soluk getiriyor.

Perfect Pixel Ultra HD İşlemcisi, içerdiği Perfect Natural Motion system sayesinde 4 milyar adet gibi hayret verici sayıda pikselin keskinlik ve parlaklığını her an kontrol edip ayarlayarak, ince hatları ve derin detayları gözler önüne seriyor. Hareketli görüntülerde yumuşak ve akıcı geçişler orataya çıkmasını sağlıyor. İşlemci aynı zamanda, sahip olduğu Ultra Resolution özelliği sayesinde, tüm görüntü kaynaklarını dönüştürüp yükselterek daha rafine Ultra HD görüntülere çevirebiliyor.

Perfect Contrast sistemi sayesinde kontrast kalitesi de artıyor. Local Contrast prosesi ve Philips’in Micro Dimming Perfect teknolojisinin uyumu sayesinde görüntü kontrastı optimize ediliyor. Local Contrast görüntü kalitesinin arttırılması için ilave bir sistem olup, Micro Dimming Perfect sistemi ile entegre şekilde çalışıyor ve görüntü içerisindeki ince detayları algılayarak, tüm ekran yerine sadece koyu alanlarda detayları ön plana çıkarıyor.

Ekranın değişik bölgelerindeki ışık seviyesini bağımsız olarak ayarlayabilme özelliği sayesinde, sistem lokal olarak maksimum ışık üreterek doğal bir görüntü yakalrken, ekranın diğer bölgelerindeki koyu ve derin siyah tonları koruyabiliyor. 17-bit renk güçlendiricisi ve akıllı renk işlemcisine sahip Philips Perfect Color ve OLED panellerin çok geniş renk gamı sayesinde renk röprodüksiyonu da mükemmeli yakalıyor. Bu şekilde 2.250 trilyondan fazla renk gerçeğe uygun ve canlı şekilde ekrana geliyor; beyaz tonlar temiz, ten renkleri ise gerçekçi olabiliyor.

OLED panellerin hızı ve Philips’in Perfect Natural görüntü teknolojisi sayesinde hareketli görüntülerin keskinliğinde de yeni bir standart yakalanıyor. Perfect Natural teknolojisi, 4 milyar piksellik işlem gücü ile yaptığı interpolasyonları kullanarak gerektiğinde ek kareler yerleştiriyor; en hızlı Ultra HD görüntüler bile ekrana hem akıcı, hem de keskin hatlarla yansıyor.

HDR Perfect standardı

901F ‘nin 540Nit maksimum-ışık performansı, geniş renk gamı ve Perfect Pixel Ultra HD işlemcisi OLED televizyonunun Philips HDR Perfect standardına ulaşan ilk ürün olmasını sağlıyor. 7601 modelinin Philip HDR Premium statüsüne layık görülmesinin sebeplerinden biri, sahip olduğu 700Nit maksimum-ışık performansı, Premium Color sistemi ve barındırdığı Perfect Pixel Ultra HD yüksek kaliteli işlemci seti. 7601’ın en iyi kenradan-aydınlatmalı LCD televizyonlara kıyasla daha üstün performansının sebeplerin biri de, direk olarak kısılabilen ve 128 bağımsız bölgeyi kontrol eden arka ışığı. Micro Dimming Premium, Bright Premium ve Perfect Contrast sistemleri ile uyum çinde çalışarak, 2D ışık kısma teknolojisi aynı anda ekranın bir bölgesinde maksimum, bir başka bölgesinde ise minimum parlaklığı oluşturuyor ve 7601’e çok yüksek bir kontrast oranı kazandırıyor.

Micro Dimming Premium sofistike ve güçlü yazılım algoritmalarını Direct LED arka ışık ile beraber kullanarak 7601’deki kontrastı optimize ediyor. Yazılım, görüntünün 6400 farklı bölgesini analiz ediyor ve 128 bağımsız LED segmentini kontrol ederek, karanlık bölgelere derin siyah tonlar verirken, aynı anda parlak bölgelerdeki beyazların da en canlı beyaz olmasını sağlıyor. Sonuçta ortaya çıkan derin siyahlar, canlı beyazlar ve göz alıcı renk kombinasyonları 7601’e 2016-2017 EISA Best Buy European Large TV Award (Avrupa Görüntü ve Ses Dernegi, Avrupa En İyi Geniş Ekran TV) ödülünü getirdi.

Sonrası Philips, Yeni OLED TV’lerle Oyunun Kurallarını Baştan Yazıyor Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER