Samsung Türkiye’den açıklama: Türkiye’deki Note 7’lerde sorun var mı?

0
15

Samsung Türkiye'den açıklama: Türkiye'deki Note 7'lerde sorun var mı?

Samsung Türkiye az önce Galaxy Note 7'lerde son dönemde yaşanan sorunlarla ilgili bir açıklama yayınladı. İşte o açıklama.

Son birkaç gündür Samsung'un şu an için en iddialı modeli Galaxy Note 7'lerde yaşanan sorunlar herkesin malumu. Hatırlayacağınız üzere Galaxy Note 7'lerin pilinde sorun olduğu ortaya çıkmış ve cihazların geri çağrılacağı açıklanmıştı. Şimdi bu sorunlarla ilgili Samsung Türkiye'den basın açıklaması geldi.

Türkiye'deki modellerde rastlanmadı

1 Eylül 2016 itibariyle dünya çapında milyonlarca adet satılmış olan Galaxy Note7'ler içerisinde 35 adet vakaya rastlandığını açıklayan Samsung Türkiye, yürütülen ortak çalışma sonucunda ülkemizde şu ana kadar bilgi dahilinde hiçbir vaka olmadığını belirtti.

İşte açıklamanın tamamı;

"Samsung her zaman en yüksek kalitede ürünler tasarlamayı ve kullanıcılarına sunmayı hedeflemektedir. Yüksek kalitedeki hizmet anlayışımızı sürdürebilmek için, değerli kullanıcılarımızdan gelen her türlü arıza bildirimini çok ciddiye alıyoruz. Galaxy Note7'ye ilişkin bildirilen vakaları takiben, kapsamlı bir inceleme yürüttük ve bu sınırlı sayıdaki vakaların pilden kaynaklanan bir sorun nedeniyle oluştuğunu tespit ettik.

1 Eylül 2016 itibariyle dünya çapında milyonlarca adet satılmış olan Galaxy Note7'ler içerisinde sadece 35 adet vaka bildirilmiştir. Piyasada bu durumdan etkilenmiş olabilecek bataryaları tespit etmek adına tedarikçilerimizle beraber titiz bir inceleme gerçekleştiriyoruz. Belirtmek isteriz ki, ürünlerimiz yürürlükteki tüm mevzuata uygun olarak ithal edilerek satışa sunulmuştur ve BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ile yürütülen ortak çalışma sonucuna göre ülkemizde şu ana kadar bilgimiz dahilinde hiçbir vaka olmamıştır.

Samsung için mutlak öncelik kullanıcılarımızın güvenliğidir. Bu nedenle Samsung Electronics Türkiye olarak ülkemizde Galaxy Note7 satışlarını geçici olarak durdurma kararı aldık. Halihazırdaki Galaxy Note7 kullanıcılarımız mevcut cihazlarını en kısa zamanda yenileriyle değiştirebilecekler veya satın almış oldukları noktaya ürünü iade ederek ödemiş oldukları ücretin tamamını geri alabilecekler.

Kullanıcılarımız için bu durumu en hızlı şekilde çözmek ve en yüksek kalitede ürünleri sunmaya devam etmek amacıyla çalışıyoruz."

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER