Juno, Jüpiter’in daha önce hiç görülmemiş görüntülerini gönderdi!

0
12

Juno, Jüpiter'in daha önce hiç görülmemiş görüntülerini gönderdi!

Geçtiğimiz günlerde Jüpiter'e en yakın geçişini gerçekleştiren Juno, daha önce hiç görmediğimiz fotoğrafları çekti ve gönderdi.

NASA tarafından Lockheed Martin'e yaptırılan ve 5 yıl önce inşası tamamlanan uzay aracı Juno, 2011 yılından beri gerçekleştirdiği yolculuğununda geçtiğimiz aylarda sonuna gelmiş ve nihayet Jüpiter'in yörüngesine yerleşmeyi başarmıştı.

Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni Jüpiter'i araştırmak üzere fırlatılan uzay aracı Juno, geçtiğimiz günlerde 4 bin 200 km ile gezegene en yakın mesafeden geçişini yapmıştı. Bu geçişi esnasında fotoğraflar çeken Juno, bu "görülmemiş" fotoğrafları göndermeye başladı.

Juno'nun Jüpiter'in kuzey kutbundan geçerken çektiği aurora;

Jüpiter'den şimdiye kadar alınan en yakın görüntüleri değerlendiren ABD'nin Texas eyaletine bağlı San Antonio şehrindeki Güneybatı Araştırmaları Enstitüsü'nden bilim adamı Scott Bolton, Jüpiter'in kuzey kutup dairesinin beklenenden daha fırtınalı olduğunu ve gezegenin geri kalanından daha mavi göründüğünü belirtti.

Görüntülerde bulutların gölgeleri olduğuna dair işaretler olduğuna dikkati çeken Bolton, "Bu durum, bulutların diğer ögelerden daha yüksek rakımlı olduğunu ortaya koyuyor." dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER