Sony Xperia XZ’yi denedik!

0
18

Yeni Xperia XZ'nin ortaya çıkmasıyla birlikte Sony Xperia X'in bir amiral gemisi olup olmadığı konusundaki tartışmalar sona erdi. Xperia XZ, Sony'nin giderek genişleyen X serisinin en yüksek özelliklere sahip telefonu ve şimdiye kadar gördüklerimizin birçoğunu yeni bir görünümde sunuyor.

Xperia Z serisinin keskin kenarları XZ'de ortadan kaybolurken, bizi daha yuvarlak hatlar karşılıyor. Bu ise telefonun elinize daha iyi oturması demek. Küçük bir değişiklik de olsa telefonu tutarken çok daha rahat hissediyorsunuz ve anlıyorsunuz ki Sony, bu sorunu çok daha önce çözmeliydi. Arka tarafta kullanılan, Sony'nin "ALKALEIDO" ismini verdiği madde ise telefona kaliteli bir görünüm kazandırdığı gibi, elinizden kayıp gitmesini engelliyor. Sony Xperia Z5'teki cama göre çok daha iyi olsa da parmak izlerini üzerine çekebiliyor.

Tasarımdaki bir başka değişiklik, Xperia XZ'nin üst ve alt kenarlarının tamamen düz olması. Bu sayede telefonu dik biçimde masaya koyabiliyorsunuz. Cihazın yan tarafındaki güç düğmesi, içerisinde bir parmak izi sensörü saklıyor. Düğmenin konumu, telefon elinizdeyken basmayı kolaylaştırıyor ancak masanın üzerindeyken basmak biraz zahmetli. Belki de en büyük değişiklik ise IP68 su geçirmezliğinin Xperia XZ'ye dahil edilmiş olması. Samsung Galaxy S7 ve Sony Xperia Z5'te de bulunan bu özelliğin X serisindeki eksikliği hissediliyordu.

Ekran ve kamera

Ekran ve kamera

Sony'nin en üst seviye telefonunda Full HD ekran kullanmış olması sizi biraz üzebilir, ancak yine de ekran harika görünüyor. 5,2 inç'lik ekran inç başına 424 piksel sunuyor; yani oldukça keskin görünüyor ancak Galaxy S7 Edge veya HTC 10'un biraz gerisinde.

ÖN İNCELEME: Sony Xperia XZ'yi denedik!

Xperia XZ'nin arka kamerası kağıt üzerinde önceki sürümdekilere oldukça benziyor ancak küçük geliştirmelerle fotoğraf çekmek daha eğlenceli hale gelmiş. Xperia X'teki 23MP Sony sensörü kullanan kamera, artık lazerli odaklanma işlevine sahip. Tahmin etme özellikli otomatik odaklanma teknolojisiyle birlikte odak alma işi, eskisinden de kolay ancak bu özellik hakkındaki yorumumuzu detaylı incelememizin ardından yapacağız.

Telefonun ön yüzünde 13MP'lik bir sensör bulunuyor, bu sayede detaylı selfie'ler çekebiliyorsunuz.

Sonraki Sayfa 1 / 2

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER