Dünyamızda 60 yıllık sirkülasyon değişti!

0
11

Dünyamızda 60 yıllık sirkülasyon değişti!

Bilim insanları artık eskisi gibi olmadığını ortaya koydu. Mavi küremizde neler oluyor?

Bilim insanları ve araştırmacılar, tropikal stratosferde oluşan rüzgar salınımını uzun zamandır izliyor. Bu düzen hiç şaşmadan iki yılda bir yenileniyordu, son gözlemlere göre yönü değişti.

Olanı biteni biraz daha açalım, stratosferde her 28 ayda meydana gelen rüzgar sirkülasyonu var. Batıdan gelen üst kısımdaki rüzgarlar yavaş yavaş aşağıya doğru inerken, doğu rüzgarları ile yer değiştirir. En azından son 60 yıldır bu durum hep böyledi. Ama geçen yılın sonunda batı rüzgarları alışıldık durum yerine, yukarı doğru geri yükseldi. Sirkülasyon farklılaştı.

NASA Goddard'tan araştırmacılar değişimle ilgili raporları açık online kütüphanede yayınladı. Henüz bu değişimin hava üzerinde görünür herhangi bir etkisi olmamış durumda. Salınımdaki bu değişim bilim insanlarını oldukça şaşırtmış vaziyette. NASA Goddard'ta görevli araştırmacı Paul Newman, sirkülasyonda oluşan farklılaşmayı ise açıklamak için iki potansiyel öneri ileri sürdü. Newman, El Nino veya benzeri başka bir olayın yan etkisinden veya yeni sıcak iklimin etkisinden dolayı, salınım yönünün değiştiğini düşünüyor.

Mars eskiden Dünya gibi atmosfere mi sahipti?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER