Uzaylılara farklı bakış açısı sunan Arrival’ın ilk değerlendirmeleri belli oldu

0
8

Uzaylılara farklı bakış açısı sunan Arrival'ın ilk değerlendirmeleri belli oldu

Uzun zamandır merakla beklenen filmle ilgili eleştiriler iyi mi? Kötü mü?

Ted Chiang'in The Story of Your Life isimli kısa hikayesinden uyarlanan Arrival, bu senenin en çok dikkat çeken yapımlarından birisi. Filmin konusu ise oldukça dikkat çekici. Uzaylılar büyük kaya benzeri gemileri ile dünyamıza gelir ve uzaylılarla iletişim için dil bilimci olan Dr. Louise Banks (Amy Adams) göreve çağrılır. Hükümetin, Louise Banks'ten istediği, uzaylıların istilacı mı yoksa barışçıl amaçla mı geldiğini öğrenmektir. Fakat zamanla uzaylıların dilini çözmeye başlayan Banks, uzaylıların ve insanoğlunun hayata farklı bir açıyla baktığını görecektir. Yani Arrival'da uzaylılar göz önündeki konu olarak durmasına karşın, aslında Louise Banks karakterinin insanlık ve kendi içinde yaptığı değerlendirme, sorgulama var. Film felsefik bir temel üstüne üstüne oturuyor.

Bilim kurgu filmi Arrival'ın fragmanı yayınlandı

Geçtiğimiz günlerde Venedik Uluslararası Film Festivali'nde, Arrival'ın galası gerçekleşti. Yapımla ilgili ilk değerlendirmeler de geldi. Kısaca ilk yorumlara göre gerçekten iyi bir filmle karşı karşıyayız. Şu eleştirilere spoiler vermeden kısaca bakalım.

Hollywood Reporter

Şehirlerin yıkılmadığı, savaşın olmadığı, türler arasındaki karşılaşma zorluklarını başka bir yöne çeviren bir yapım. Amy Adams'ın duygusal derinliği var. Sevgi ve kaybetme hislerini etkilerken, korku ve gerginliği devam ettiren olgunlaşmış bir bilim kurgu draması.

Variety

Esrarengiz yabancıların ziyaretini ciddiyetle anlatan fantastik bir masal. Independence Day gibi değil, hipnotize eden bir film. Benzeri olmayan olağanüstü bir yapım.

The Guardian

Denis Villeneuve'nun bilim kurgu draması, garip, cüretkar ve rüya gibi.

The Telegraph

Villeneuve'nun baş döndürücü yapımı.

Arrival, 11 Kasım'da vizyona girecek.

SpaceX roketini uzaylılar patlattı!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER