Blog: Herkese AKK; o halde biz pek “adil” değiliz!

0
9

Güncelleme (23:15): AKK konusunda değişiklikler yapıldığını az önce haber aldım. Sanırım tahminlerim biraz çabuk çıktı. Özetle BTK, yeni taslak düzenlemeyle ilk aşamada AKK'yi yumuşatmayı, 2018 sonunda ise tamamen kaldırmayı planlıyor. Tam açıklama metnine buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

Çok hızlı koştuğunuzu iddia ediyorsunuz. Övünüyorsunuz, çünkü herkesten çabuk ivmeleniyorsunuz. Ama iş 100 metrelik parkurda gerçekten koşmaya geldiğinde, ilk 20-30 metreyi fişek gibi koşup, hızınızı aldığınızda birden bire yoruluyor; bundan sonrasını yerde emekleyerek tamamlıyorsunuz. Türkiye'deki kotalı, AKK'lı internetin durumunun bu olduğunun çoğumuz farkında.

İnterneti bir süre kullandıktan sonra, yeni satın aldığınız oyunu Steam'den indirip, Windows 10'u güncelleyip (güncellemerler artık birkaç GB'yi bulabiliyor), YouTube'da birkaç 1080p video izledikten sonra hızınız bir anda düşüveriyor. Bunun sebebi, interneti "adil olarak kullanmamış olmanız".

Her zaman Çinli analistler, tedarik zincirinden aldıkları bilgilerle iPhone 7 tahminleri yürütecek değil. Bir de geçmişteki 'zincirlere' bakarak ben yürüteyim dedim. Eğer tarih kendini tekrar ederse ve dialup'tan ADSL'e geçişte olanları yaşarsak, yakında internet altyapısına gerekli yatırımı yapmayıp, "internet çöker" gerekçeysiyle bizleri 3mbps'lik adil kullanım kotalarına veya kotalara mahkum eden; diğer ülkelerdeki internetlerin yanında hem fiyat, hem hız olarak komik durumda kalan internet bağlantılarından kurtulmamamız için neden yok.

Bunun bir sene mi, birkaç sene mi süreceğini söylemek zor. Ancak yeni teknolojiler bunu mecbur kılacak. Örneğin ücretli yüksek çözünürlüklü içerik yaygın hale geldiğinde, sağlayıcıların bunu satabilmesi için kotanın genişlemesi şart olacak. Bu da yatırım yapmayanın veya gereği her neyse onu yapmayanın, silinip gitme tehlikesiyle karşı karşıya kalması demek. Veya çok düşük bir ihtimal de olsa, Google gibi bir firmanın örneğin uydudan internet hizmeti vermeye başlamasıyla işler değişebilir.

Belki fazla iyimserim, ama bizimle dalga geçen kotaların, yakın bir gelecekte komik hale düşmesi o kadar da şaşırtıcı olmayacak…

Bu arada konuyla ilgili olanlara bir sorum var: ADSL'de AKK devreye girdiğinde hız düşürme olayını, normal biçimde hız düşürme değil de "hat değerlerinin düşmesi" şeklinde yaşayan ve bunun nedenini bilen var mı?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER