iPhone 7 mi, Galaxy S7 mi?

0
29

Apple'ın en son iPhone'u iPhone 7 ile Samsung Galaxy S7 arasında yapacağımız karşılaştırma, en çok merak edilen karşılaştırmalardan biri olsa gerek. Akıllı telefonlarda en üst düzeye ulaştık mı, yoksa iki telefon arasında hala büyük farklar var mı? Şimdi beraber keşfetme zamanı.

Tasarım

Apple'ı kopyalamaya bir süre önce ara veren Samsung, Galaxy S7'yle düz, üst düzey kalitede, olgun görünümlü bir telefon sunuyor. Gorilla Glass camdan oluşan telefonun ön yüzü, neredeyse tamamen ekranla kaplı. Galaxy S7'nin tutuş hissi iyi ancak iPhone 6S gibi kaygan.

iPhone 7, elden geçmiş bir iPhone 6S gibi duruyor ancak önemli birkaç fark da var. Bunlardan en önemlisi, Apple'ın su geçirmezlik, gelişmiş taptic motor gibi sebepler için kaldırdığı kulaklık girişi. Kutudan dönüştürücü çıksa da kulaklıkların Lightning portunu kullanması, şarj ve müzik dinleme işini aynı anda yapamayacağınız anlamına geliyor.

Değişen Home düğmesi artık sabit ve basınca duyarlı. Üçüncü parti uygulamalar, home düğmesinin davranışını kontrol edebiliyor. Bu arada iPhone 7'nin artık iki stereo hoparlörü var ve Apple'a göre iki kat daha çok ses üretebiliyor.

Ekran

Ekran

Samsung'u müthiş ekranlarıyla biliyoruz ve firma, Galaxy S7'de de muazzam bir ekrana yer veriyor. 5,1 inç'lik Super AMOLED ekran, 2560×1440 piksel çözünürlük sayesinde 577ppi'ye ulaşıyor. AMOLED'in pikselleri tek tek yakabilme özelliği ise Always On Display işlevini ortaya çıkarıyor. Bu işlev sayesinde ekranı açmadan uyarıları ve saati görebiliyorsunuz. Kısacası Galaxy S7, piyasadaki en iyi telefon ekranlarından birine sahip.

Apple'ın retina ekranları ise Samsung'ların ve diğer Android'li telefonların oldukça gerisinde kalmış durumda. Bu durum iPhone 7'de değişmiyor ve yeni cihaz, 4.7 inç'lik IPS LCD ekranla geliyor ve 1334×720 piksel çözünürlük ve 326ppi piksel yoğunluğu sunuyor. Bununla birlikte ekran, önceki iPhone'a göre yüzde 25 daha parlak ve renk gamı daha geniş.

Güç ve işletim sistemi

Güç ve işletim sistemi

Galaxy S7, Avrupa'da Samsung'un kendi işlemcisi Exynos ile, ABD'de ise Snapdragon 820 ile satılıyor. Telefonun iki sürümünde de 4GB RAM ve 64GB depolama alanı bulunuyor. MicroSD kart yuvası Galaxy S7 ile geri dönüyor ve 256GB'a kadar genişlemeye olanak tanıyor. Galaxy S7, Android 6 Marsmallow ve üzerinde Samsung'un TouchWiz arayüzüyle ile çalışıyor.

Apple, iPhone 7'de tasarımını kendi yaptığı A10 Fusion işlemciyi kullanıyor. Apple'a göre bu yeni işlemci, A9'dan yüzde 40 daha hızlı. İşlemcinin içerisinde yüksek yoğunluklu işler için iki, yüksek verimlilik sunan iki; yani toplam dört çekirdek bulunuyor. Depolama alanları sonunda genişliyor ve artık 32GB, 128GB ve 256GB seçenekleriniz var. Jet Black modeli ise sadece 128GB ve 256GB seçenekleriyle satılacak.

Sonraki Sayfa 1 / 2

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER