Kuzey Kore’nin nükleer denemesi 5,3 büyüklüğünde depreme neden oldu!

0
10

Kuzey Kore'nin nükleer denemesi 5,3 büyüklüğünde depreme neden oldu!

Kuzey Kore devlet televizyonu, Kuzey Kore'nin ülkenin nükleer savaş başlıklarını balistik füzelere yerleştirme teknolojisini geliştirdiğini duyurdu.

Kuzey Kore, nükleer savaş başlıklarının gücünü ölçmek için yaptığı nükleer patlama denemesinin başarılı olduğunu açıkladı.

Devlet televizyonu, Kuzey Kore'nin kuruluşunun 68. yıl dönümünde yapılan denemenin ülkenin nükleer savaş başlıklarını balistik füzelere yerleştirme teknolojisini geliştirdiğini ispatladığını duyurdu.

Pyongyang yönetimi de nükleer silahlarını nitelik ve nicelik açısından güçlendirmeye devam edeceğini açıkladı.

Güney Kore ordusu ise denemenin şimdiye kadar Pyongyang yönetiminin yaptığı en büyük nükleer deneme olduğunu ve 10 kilotonluk güce sahip denemenin 5,3 büyüklüğünde bir yer sarsıntısını tetiklediğini açıkladı.

ASEAN Zirvesi'ne katılmak için Laos'ta bulunan Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin "Kim Jong-Un hükümetinin fanatik umursamazlığını" bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Zirve için Laos'ta bulunan ABD Başkanı Barack Obama ile de görüştüklerini kaydeden Park, Güney Kore'nin Pyongyang yönetimine daha fazla uluslararası baskı yapılması için elinden geleni yapacağını vurguladı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de dün bölgede kaydedilen sarsıntının dalga örneklerinin, yer sarsıntısının sismik olmayan bir kaynaktan geldiğini gösterdiğini açıkladı.

Abe, "Eğer Kuzey Kore nükleer denemede bulunduysa bu kesinlikle kabul edilemez. Buna güçlü bir tepki göstermeliyiz" ifadelerini kullandı.

İlgili: İnternetsiz Kuzey Kore'den çarpıcı kareler

İlgili: Kuzey Kore'nin nükleer silah testleri yanardağı harekete geçirebilir

Kaynak: AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER