Türk Telekom’dan Galaxy Note 7 ile ilgili basın açıklaması

0
12

Türk Telekom'dan Galaxy Note 7 ile ilgili basın açıklaması

Türk Telekom az önce Galaxy Note 7'ler ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Türk Telekom, Galaxy Note 7'ler için ne gibi bir yol izleyecek?

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan ve bazı Galaxy Note 7'lerin pillerinde bulunan sorun herkesin malumu. Bu sorun yüzünden Samsung, cihazını dünya genelinde geri çağırmak durumunda kalmış ve geri çağırmanın şirkete 1 milyar dolara mal olacağı belirtilmişti.

Bugün Türk Telekom'dan bu Galaxy Note 7'ler ile ilgili bir basın açıklaması geldi. Şimdi bu basın açıklamasını direkt olarak sizlerle paylaşıyoruz;

"1 Eylül 2016 itibarıyla dünya çapında milyonlarca adet satılmış olan Galaxy Note7'lerde, pilden kaynaklanan az sayıda vaka yaşandığı bilgisi ulaşmıştır. Ülkemizde şu ana kadar bu sorunla ilgili bilgimiz dâhilinde herhangi bir vaka bulunmamaktadır.

Türk Telekom olarak, kullanıcılarımızın güvenliğini ön planda tutarak, bireysel müşterilerimize yönelik başlattığımız Note7 kampanyamızı geçici olarak durdurduğumuzu belirtmek isteriz. Konuyla ilgili Samsung Türkiye ile koordineli bir şekilde çalışarak gerekli aksiyonları alıyoruz. Kampanyamızdan faydalanan müşterilerimiz, cihazlarını yeni üretilecek Samsung Galaxy Note7'ler ile değiştirecekleri gibi, iade de edebilirler.

Türk Telekom güvencesi altında Samsung Galaxy Note7 sahibi olan müşterilerimiz konuyla ilgili bilgilendirilmeye başlanmıştır. Müşterilerimiz iade işlemleri için cihazı satın aldıkları Türk Telekom Mağazası'na, değişim işlemleri için 444 77 11 veya 0850 222 08 47 numaralı Samsung İletişim Hattı'na başvurabileceklerdir."

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER