Telefonlar, bilgisayarları geçti!

0
15

Geçen haftasonu ne kadar insan hava durumunu telefonlarından kontrol etti? Hava yağmurluysa sinamadaki filmleri kontrol ettiler mi? Bunların hepsini telefondan mı, yoksa bilgisayarda mı yaptılar? Büyük olasılık telefonlarından

Medya analizi yapan bir şirket olan comScore'a göre Amerika'da akıllı telefon uygulamaları internette geçirilen vaktin yüzde 50'sini kaplamaya başladı. Şirket durumu bir blog gönderisinde şu şekilde açıkladı; "Akıllı telefon uygulamaları zaten hayatımızda önemli bir yere sahipti. Ama bu derece büyüyüp diğer bütün medya platfromlarını gölgede bırakması akıllı telefonların gerçekten ne kadar merkezi bir konuma geldiklerini gösteriyor."

Bu kesinlikle internet sahnesinde büyük bir dönüm noktası. 2008'de Google ve Apple'ın mobil uygulama mağzalarını açmasından sonra, 10 yıl geçmeden uygulamalar başrol oynamaya başladılar. Kullanıcıların yüzde 57'si internete erişmek için telefonlarını kullanırken, bu oran bilgisayar için yüzde 32, tablet için ise yüzde 11.

Peki bu patlamanın sebebi ne?

comScore açıklamasının devamında durumu şöyle özetliyor: "Telefonların ekranlarının büyümesi ve 4G'nin yaygınlaşması masaüstü bilgisayarları ve tabletleri günlük bazı işlerin yerine getirilmesi bakımından geride bırakmıştır. Ulaşılabilirlik çok önemli bir faktör. Akıllı telefonlarımız sürekli yanımızda ve bir kaç dokunuşla istediğimiz bilgiye hızlı şekilde ulaşmamız bu patlamanın önemli sebeplerinden."

Ama hemen bilgisayarlarınızı ve tabletlerinizi bir kenara kaldırmayın. Bu cihazların internette oynadıkları kendi rolleri daha uzun süre yok olmayacak…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER