Kemikten jelatin üretmeyi başardı

0
17

Kemikten jelatin üretmeyi başardı

KOSGEB desteğiyle üretim tesisi kurulacak çalışmasının devlet destekli ilk proje olduğunu kaydeden Dursun, KOSGEB’ten endüstriyel uygulama tesisi kurulması için destek alacağını söyledi. Dursun, “Jelatinin yanında hayvansal atıkların yan ürün olarak kırtasiye tipi yapıştırıcı ve elde edilen yağlardan da sabun üretimi yapacağız” dedi.

Şanlıurfa'da genç girişimci Serdal Dursun, KOSGEB'den aldığı destekle yürüttüğü proje sayesinde sığır kemiğinden jelatin elde etti. Dursun, "Türkiye'ye gelen jelatinin büyük kısmı domuz atıklarından üretilen jelatindir. Biz 'helal sığır jelatini' olarak piyasaya çıktığımızda bu ürün hiçbir şekilde pazar sıkıntısı çekmeyecektir" diye konuştu. Rize Üniversitesi Biyoloji mezunu Serdal Dursun (28), Şanlıurfa'da bir okulda ücretli öğretmenlik yaparken, sığır kemiğinden jelatin ürütmek amacıyla KOSGEB'in Ar-Ge desteğine başvuru yaptı.

75 farklı deney yaptı

Dursun, projesinin onaylanmasının ardından KOSGEB'ten aldığı destekle, Teknokent'ten araştırma için yer kiralayarak çalışmaya başladı. Yürüttüğü çalışmalarda 75 deney yapan Dursun, sığır kemiğinden pek çok hazır yiyecekte kullanılan katkı maddesi jelatini üretmeyi başardı. Hummalı bir çalışma dönemi sonunda başarıya ulaştığını belirten Dursun "Yürüttüğümüz Ar-Ge çalışması kapsamında bir yıl boyunca yaptığımız 75 deney sonucunda en uygun sonucu elde ettik ve sığır kemiğinden jelatin üretmeyi başardık" dedi.

Kaynak: Sabah

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER