iPhone 7’lerde 3.5mm kulaklık girişi neden kaldırıldı?

0
16

iPhone 7'lerde 3.5mm kulaklık girişi neden kaldırıldı?

Belki can sıkıcı detaylar var, ama faydalı tarafları da var.

iPhone 7'de birçok değişiklik söz konusu, ama hiçbiri 3.5mm kulaklık girişinin kaldırılması kadar tartışmalara yol açmadı. iPhone 7 ve 7 Plus'da stereo hoparlörler, OIS özellikli kameralar ve su, toz gibi etkenlere karşı dayanıklı tasarım bulunuyor.

Kulaklık girişi olmadığı için artık kablolu kulaklığınızı bir dönüştürücü ile lightning bağlantı noktasına yerleştirebileceksiniz. Bu dönüştürücü kablo da kutudan çıkıyor. İsterseniz de Apple'ın kablosuz olarak hazırladığı kulaklıklarını alabilir ve cihazınıza Bluetooth aracılığıyla bağlayabilirsiniz.

Peki ama 3.5mm kulaklık girişi neden kaldırıldı?

PhoneArena'da yer alan bilgilere göre Apple, yeni iPhone 7'ler için işe öncelikle yeni kamera sistemleriyle başladı. Daha gelişmiş bir kamera sistemi hedefleniyordu, öyle ki OIS sistemi de bulunuyordu ve bu detaylar, iPhone 6 serisindeki kameralarla kıyaslandığında kasada daha fazla yer anlamına da geliyordu.

iPhone 7'nin boyutlarına ve ağırlığına olumsuz yönde etki etmeden bu yeni kamera sisteminin kasaya yerleştirilmesi gerekiyordu ve bunun için de bazı şeylerden vazgeçilecekti. Bu da 3.5mm kulaklık girişi oldu.

Kulaklık girişi olmadan bir iPhone 7 prototipi hazırlandı ve nasıl çalışacağına bakıldı. Kulaklık girişinin olmaması, aynı zamanda pil kapasitesinin de artmasına yardımcı oluyordu. Hem iPhone 7 hem de iPhone 7 Plus için. Ayrıca geliştirilmiş home tuşunun konumlandırılması da daha kolay oluyordu.

3.5mm kulaklık girişinin kaldırılması, cihazların suya ve toza karşı dayanıklı olmasını da kolaylaştırdı.

Yani evet, kısaca özetlemek gerekirse…

3.5mm kulaklık girişinin kaldırılmasıyla daha gelişmiş bir kamera sistemi, daha büyük bir pil ve suya-toza karşı dayanıklı bir tasarımın elde edilmesi mümkün oldu.

Ne dersiniz?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER