Çin ‘Gök Saray-2 modülünü fırlattı

0
10

Çin 'Gök Saray-2 modülünü fırlattı

Çin, uzay istasyonu projesi kapsamında “Tiengong-2” (Gök Saray-2) modülünü yörüngeye fırlattı.

Çin, uzay istasyonu projesi kapsamında "Tiengong-2" (Gök Saray-2) modülünü yörüngeye fırlattı.

Ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden "Çangcıng-2F" (Uzun Yürüyüş-2F) roketleriyle yerel saatle 22.04'te ateşlenen modül, başarıyla yörüngesine oturdu.

Astronotların yaşayacağı laboratuvar kabini ile güneş panelleri ve akümülatör gibi güç aksamlarını barındıran kabin olmak üzere iki bölümden oluşan insansız modül, yörüngede iki yıl çalışma yapacak şekilde tasarlandı.

Gök Saray-2, yeryüzüne 380 kilometre uzaklıkta belirlenen yörüngesine oturduktan sonra uluslararası görevleri de uygulayacak.

Dünyadaki ilk yüksek duyarlıklı gama ışını dedektörünü taşıyan modülün ateşlenmesinden yörüngeye oturmasına kadar geçen süreç, Çin Merkez Televizyonu (CCTV) tarafından canlı yayınlandı.

Çin Uzay Ajansı, Gök Saray-2 modülünün gelecek ay fırlatılması planlanan insanlı uzay mekiği "Şıncou-11" ile yörüngede kenetleneceğini açıkladı.

Uzay istasyonu hedefi için kilit önemde

10,4 metre uzunluğunda, 3,35 metre çapında ve 8,6 ton ağırlığında olan Gök Saray-2'nin, ülkenin uzay istasyonu kurma hedefi kapsamında gerekli ön hazırlık ve deneyleri yapmak için kilit öneme sahip olduğu ifade edildi.

Ülke, 2022'ye kadar 2 adet 20 tonluk modülün birleşimiyle yörüngede kalıcı olarak hizmet verecek bir çekirdek modül oluşturmayı hedefliyor. Çin, bu hedefini gerçekleştirmesi durumunda ABD ve Rusya'nın ardından uzay istasyonu kuran üçüncü ülke olacak.

Çin, ilk uzay laboratuvarı Gök Saray-1'i, Eylül 2011'de yörüngeye fırlatmıştı. Serinin ilk modülünün de 2 yıllık misyon için fırlatıldığı açıklanmış ancak yörüngede 4,5 yıl kalmıştı. Tiengong-1, Haziran 2012'de Şıncou-9 , Haziran 2013'de Şıncou-10 uzay mekikleriyle kenetlenmişti.

Pekin yönetimi, insanlı uzay üssü projesini, 2010'de onaylamıştı.

Kaynak: AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER