Apple ve Nintendo’nun büyük sürprizinin detayları ortaya çıktı

0
18

Apple ve Nintendo'nun büyük sürprizinin detayları ortaya çıktı

İki şirket için de bir ilk oldu, hatta hisse değerlerine de olumlu yansıdı.

Apple'ın yeni iPhone'larının tanıtıldığı etkinlikte belki de en büyük sürpriz, Nintendo ile yapılan işbirliği idi.

Nintendo, tarihinde ilk kez Super Mario'yu iOS'a getireceğini bildirmiş ve hemen ardından bir tanıtım videosuyla Super Mario Run'ı tanıtmıştı. Oyunun aralık ayı itibarıyla iOS platformu için yayınlanması planlanıyor.

Peki ama Nintendo neden Apple için yeni bir oyun yaptı?

Mario'nun yaratıcısı ve Nintendo'nun en önemli isimlerinden Shigeru Miyamoto, zaten bir süredir Apple ile ortak hareket ettiklerini dile getirdi. Yahoo'da yer alan habere göre Miyamoto şöyle diyor:

"Nintendo olarak Android ve iOS için hazırladığımız Miitomo uygulamasından bu yana çalışıyoruz. Apple bize bir davet göndererek iki şirketin birlikte neler yapabileceği konusunu tartışmamızı istedi. Miitomo bir başlangıçtı ve yeni fırsatların önünü açtı."

Nintendo oyunlarının akıllı mobil platformlara gelmesi zaten uzun süredir isteniyordu. iOS için Super Mario Run'ın duyurulması, Nintendo'nun hisse değerini %24 oranında artırdı.

Peki Nintendo, bu kadar ünlü karakterlerini mobil platformlara getirmek için neden bu kadar bekledi?

Miyamoto'ya göre bunun sebebi "teknik imkanlar." Akıllı telefonların ve tabletlerin şu an ulaştığı seviye, Nintendo için gerekli olan seviye ve böylece istenilen kalitede oyunlar artık 3. parti mobil platformlar için hazırlanabilir hale geldi.

"Akıllı cihazların birçok farklı faydası bulunuyor. Devamlı network bağlantısı ve kişilere özel hesaplar gibi. Akıllı cihazları önümüzdeki seçeneklerden biri olarak görüyoruz ve akıllı cihazlar için daha fazla oyun geliştireceğiz."

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER