F-16 otomatik pilot sistemi, bilincini kaybeden pilotun hayatını böyle kurtardı

0
16

F-16 otomatik pilot sistemi, bilincini kaybeden pilotun hayatını böyle kurtardı

Pilotların korkulu rüyası G-LOC'u yaşayan bir F-16 pilotunun hayatını otomatik pilot sistemi kurtardı. İşte o anlar.

Herkes işinde kötü bir gün geçirebilir. Ancak savaş uçağı pilotluğu gibi mesleklere sahip insanların böyle bir şansı bulunmuyor. Zira en ufak bir hata ölümleriyle sonuçlanıyor.

Aşağıdaki videoyu izlediğinizde savaş uçağı pilotlarının bu durumunu çok daha iyi anlayacaksınız. Kısa bir süre önce Youtube'da yayınlanan videoda ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16 pilotunun G-LOC yaşadığı anlara tanıklık edeceksiniz. G-LOC durumu, vücudun hızla değişen yükseklikte yer çekimine yenilmesi ve kanın ayaklara inmesi durumuna deniyor. Bunu yaşayan pilotlar bilinçlerini kaybedebiliyorlar. Tıpkı videodaki pilotun yaşadığı gibi.

Bu durumu yaşayan pilotun hayatını ise F-16'nın Oto-GCAS (Zemin Çarpışma Kaçınma Sistemi) kurtarıyor. GCAS'ın videoda çok hızlı devre girdiği görülebiliyor.

Videodaki pilotun hala eğitim gördüğü ve basit manevralar yaptığı belirtiliyor. Ayrıca olayın 5 Mayıs 2016'da yaşandığını da belirtelim.

Her şey saniyeler içerisinde gerçekleşirken F-16 pilotun bilincini kaybetmesiyle 5,181 metre yükseklikten bir anda 2,743 metre yüksekliğe iniyor. F-16 ise "Recover" yani "Kurtar" komutuyla otomatik pilota geçiyor.

İşte o anlar;

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER