iOS 10’dan iOS 9’a nasıl geri dönülür?

0
23

iOS 10'da bizleri heyecanlandıran birçok değişiklik var; ancak onunla sorun yaşayanların sayısı da pek az değil. Bu sorunlar, özellikle iPhone veya iPad'inizi her gün kullanıyorsanız sinir bozucu hale gelebilir. Neyse ki Apple sorunları çözene kadar iOS 9'a geri dönebilir ve birkaç hafta bekleyebilirsiniz. Apple tüm sorunları çözdüğünde iOS 10'a tekrar yükseltebilirsiniz.

iOS 10'dan iOS 9'a yedek yoluyla geri dönme

iOS 10'a geçerken cihazınızın yedeğini aldığınızı umuyoruz. Bunu yaptıysanız iOS 10'u kolayca kaldırıp, iOS 9'a dönebilirsiniz.

Yedek, PC veya Mac'lerde bir IPSW dosyası olarak saklanıyor. Genellikle KullanıcıAdınızLibraryiTunes gibi bir konumda saklanan bu dosyayı iPad Software Updates, iPhone Software Updates veya iPad Software Updates klasörü altında bulacaksınız. iOS 9'un son sürümüne ait dosyayı, yani iOS 9.3.2.ipsw dosyasını bulmanız gerekiyor. Dosyanın adında cihazınızın adı ve iOS sürümü yer almalı. Örneğin zeynel_9.3.2_Restore.ipsw.

Dosyayı bulamıyorsanız, internette aramanız gerekiyor. Ancak bu durumda kendi dosyalarınızı ve uygulamalarınızı kaybedeceksiniz. ipsw dosyalarını ipsw.me adresinde bulabilirsiniz.

Şimdi iTunes'u açın, iPhone veya iPad'i PC'ye bağlayın ve iTunes menüsünden "Summary" seçeneğine tıklayın. Şimdi PC'lerde Alt tuşunu, Mac'lerde Option tuşunu basılı tutun ve "Restore" düğmesine tıklayın.

Açılan pencerede iOS 9 ipsw dosyasını seçin ve Open'a tıklayın. iTunes, iOS 10'u kaldırıp iOS 9'u tekrar yükleyecek.

iOS'un en son sürümünü çalıştırdığınıza dair bir uyarı alıyorsanız, cihazınızı kurtarma modunda yeniden başlatın (PC'nizden sökün ve kabloyu takarken Home düğmesini basılı tutun). Şimdi PC'lerde Alt tuşunu, Mac'lerde Option tuşunu basılı tutabilir ve "Restore" düğmesine tıklayarak iOS 9.3.2.ipsw dosyasını seçebilirsiniz. iOS 10'dan iOS 9'a geçiş işlemini tamamlamış oldunuz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER