iPhone 7 gelmiş geçmiş en iyi ekrana sahip telefon oldu

0
10

iPhone 7 gelmiş geçmiş en iyi ekrana sahip telefon oldu

Yeni nesil iPhone'un ekranı rakiplerini geride bırakıyor.

Aynı ekran teknolojisi, aynı piksel sayısı ve aynı boyutlar; iPhone 7'nin ekranı kağıt üstünde aynı kalmış görünüyor, ama üst düzey istatistik, masada kalan özellikler her şey değildir. Sonuçlar arkasındaki teknolojiye daha derin bir dalış yapmak heyecan verici bir hikayeyi de anlatır. DisplayMate Technologies'in yaptığı da işte böyle.

DisplayMate, akıllı telefonların ilk günlerinden itibaren iPhone ekranlarının ayrıntılı analizini yapıyor. Bu durum iPhone 7 için de geçerli oldu.

En büyük farklardan biri Apple'ın, iPhone 7'ye iki yeni renk gamı eklemesi. Telefonlardaki standart RGB gamına ek olarak, iPhone 7'de DCI-P3 Geniş Renk Gamı ve sRGB / Rec.709 Renk Gamı bulunuyor. DisplayMate'in testlerine göre bu renk gamutları sırasıyla %102 ve %104 doğruluk, kesinlik sunuyor. Her ikisi arasında kolayca geçiş yapılıyor. Böylece görseller ve videolar telefonda daha doğru şekilde görülebilir.

iPhone 7'nin ekranı manuel ayarlarda yaklaşık 600 nit parlaklık değeri sunuyor. Makul bir derece. Otomatik parlaklıkta ise bu değer 700 nite kadar gidiyor. Manuel modun belli bir sınır içinde kalması aslında akıllı bir hareket. 700 nit sürekli açık kalsa, pil ömrünü bir hayli yiyebilir. Fakat otomatik parlaklıkta bu değer geçici olarak ekranda duruyor ve çevresel ışığa göre otomatik parlaklık ayarlama yaptığı için değer değişiyor.

Raporda yazanlar bu kadarla sınırlı değil. DisplayMate, iPhone 7 ekranının şimdiye kadar ölçülen en iyi renk doğruluğuna sahip olduğunu belirti. Renk konusunda birçok cihazdan (buna TV'ler de dahil) muhtemelen çok daha iyi olduğunu vurguladı.

Küçük, fakat etkili bir değişiklik daha var. iPhone 7'nin fazladan pil ömrü sunmasında etkili olan noktalardan biri de ekranı. Hesaplanana göre iPhone 7'nin ekranı, 6'dan %7 daha verimli.

Özetleyecek olursak iPhone 7, geniş renk gamı, fantastik renk doğruluğu, daha fazla görünebilirlik ve güç tasarrufu ile muhteşem bir ekrana sahip. Tüm bunlar LCD panelde elde edildi. Dedikodu kazanlarında Apple'ın LCD'den, OLED panele geçeceğine dair iddialar var.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER