Bakan Tüfenkçi’den ucuz telefon uyarısı

0
13

Bakan Tüfenkçi'den ucuz telefon uyarısı

Bakan Tüfenkci reklamlara aldanıp 2 bin liralık cep telefonunu 300 liraya almak isteyen tüketicilere dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, son zamanlarda çeşitli televizyon ve radyo kanallarında piyasa fiyatından çok daha düşük fiyata satıldığı iddialarıyla tablet bilgisayar, cep telefonu ve benzeri teknolojik ürün reklamlarına yer verildiğini belirterek, reklamlara aldanıp 2 bin liralık cep telefonunu 300 liraya almak isteyen tüketicilere dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Ayıplı mal sonucunu doğuracak

Tüfenkci, "Tüketicinin aldığı malı orijinal olduğunu sanarak alması, ancak orijinal çıkmaması, söz konusu malın ayıplı olarak kabul edilmesi sonucunu doğuracaktır. Bu durumda tüketici, mağduriyeti için uyuşmazlık bedeline göre tüketici hakem heyetine ya da mahkemeye başvurabilir ve para iadesi de dahil 4 seçimlik hakkından birisini kullanabilir." dedi.

Bazı TV kanallarında satışı yapılan ve orijinal olduğu iddia edilen ürünler konusunda tüketicilerin yaşadığı mağduriyet ve atılacak adımlara ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Tüfenkci, son zamanlarda çeşitli televizyon ve radyo kanallarında, piyasa fiyatından çok daha düşük fiyata satıldığı iddialarıyla tablet bilgisayar, cep telefonu ve benzeri teknolojik ürün reklamlarına yer verildiğinin gözlemlendiğini ifade etti.

2bin TL'lik telefonu 300 TL'ye satıyorlar

Reklamlara aldanıp 2 bin liralık cep telefonunu 300 liraya almak isteyen tüketicilere dikkatli olmaları uyarısında bulunan Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Piyasadaki her ürün grubunda olduğu gibi, tablet bilgisayar, cep telefonu ve benzeri ürünlerde de önemli kalite farkları vardır. Bu yüzden tüketiciler, piyasa fiyatının oldukça altında satılan ürünleri değerlendirirken bu ürünlerin kalite düzeyinin de pahalı olanlardan farklı olabileceğini göz önünde bulundurmalıdırlar. Tüketicinin aldığı malı orijinal olduğunu sanarak alması, ancak orijinal çıkmaması, söz konusu malın anılan ayıplı olarak kabul edilmesi sonucunu doğuracaktır. Bu durumda tüketici, söz konusu mağduriyeti için uyuşmazlık bedeline göre tüketici hakem heyetine ya da mahkemeye başvurabilir ve para iadesi de dahil 4 seçimlik hakkından birisini kullanabilir."

Kaynak: Sabah

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER