Microsoft, Linux’u engelledi mı?

0
10

Yaşanan bir olay üzerine Microsoft ve Linux'un arası bozuluyor gibi oldu. Ancak neyseki olay büyük bir yanlış anlaşılmadan ibaret çıktı.

Reddit kullanıcısı BaronHK ve dijital özgürlük aktivisti Techrights, yeni Lenovo disüstü bilgisayarlarında ilginç bir engelleme fark etti, ya da öyle zannettiler. Yapılan testte Lenobo Yoga 900 ISK2 ultrabook'a Linux yükleme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Lenovo bu duruma verdiği cevapta suçun Microsoft'a ait olduğunu ima etti. Yalnız bu model değil, Windows 10 Signature Edition'a sahip olan tüm yeni Lenovo bilgisayarlar bu engellemeye sahip.

Bu engellemeyi keşfeden müşteriler Ebay gibi online alışveriş sitelerinde Lenovo bilgisayarlara kötü yorumlar ve incelemeler bırakmaya başladı. Ancak daha sonra yapılan bir test Microsoft'un da Lenovo'nun da masum olduğunu ortaya çıkardı.

Aslında Microsoft Linux yüklenmesine karşı bir engel geliştirmiş değil. Ne de Lenovo bilgisayarlarına kasten böyle bir engel koymuş durumda. Asıl sorun Linux'un yeni Lenovo bilgisayarların kullandığı RAID depolama formatını desteklememesinden dolayı ortaya çıkıyormuş. Performansı arttırmak Lenovo için SSD kullanan bilgisayarlarında RAID sistemini kullanmaya başlamış ve Linux bu sistemi desteklemediği için bu bilgisayarlara yüklenmesi imkansız hale geliyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER