Samsung, HTC ve diğer üreticiler kulaklık girişini kaldıracak mı?

0
8

Samsung, HTC ve diğer üreticiler kulaklık girişini kaldıracak mı?

İddialara göre Apple ile başlayan radikal değişiklik diğer üreticilere sıçrayacak gibi görünüyor.

Akıllı telefonlarda kulaklık girişinin kaldırılması yeni değil. Motorola, Moto Z serisinde 3.5 mm'lik jakına yer vermedi. Fakat Apple'ın bu hareketi yapmasıyla birlikte işler değişti. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ta geleneksel kulaklık girişinin olmaması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bir kısım kitle Lightning portuyla ses frekansı, performansının daha kaliteli olduğunu ileri sürerken, buna karşı olan klasik jak girişinin daha iyi olduğunu vurgulayanlar var. Kulaklıkların değişmesi, şarj ve müzik dinlemenin aynı anda gerçekleşmemesi gibi konular ise işin ayrı bir noktası.

iPhone'lardaki bu radikal hareketin diğer üreticileri etkileyeceği de düşünülüyor. Bu fikrin oluşmasında ise son dönemlerde çıkan bazı iddialar etkili oldu. Hatırlarsanız kısa süre önce Samsung'un Galaxy S8'de 3.5 mm'lik girişini kaldırabileceği raporlandı. Ayrıca Google'ın yeni nesil Nexus'larında yani yeni adlarıyla Pixel ve Pixel XL modellerinde de kulaklık girişi olmayabileceği belirtiliyor. Son olarak bu kervana ise HTC katılmış durumda.

Sızıntı ustası Evan Blass, bu sene çıkacağı ileri sürülen HTC Bolt'un detaylı görselini yayınladı. Telefon HTC 10'a benziyor, fakat görsele dikkatlice bakınca HTC 10'daki kulaklık yuvasının söz konusu Bolt modelinde olmadığı görülüyor. Her ne kadar Evan Blass'ın bağlantıları sağlam olsa da, ne bu görseli ne de kulaklık jakının olmayacağını doğrulamanın imkanı yok.

HTC Bolt in silver. pic.twitter.com/vAFVInwnbc

— Evan Blass (@evleaks) 21 Eylül 2016

Sonuç ne olursa olsun bazı analistler telefon üreticilerinin yavaş yavaş klasik kulaklık portunu terk edeceğini düşünüyor. 3.5 mm'lik jakın kaldırılması tasarımda incelik ve kasada daha fazla boşluk oluşturacaktır, analistler bu boşluğun yeni çözümler kullanılmasında yararlı olacağına inanıyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER