Araç sürerken telefon kullananlar yandı

0
7

Araç sürerken telefon kullananlar yandı

Cezalar iki katına çıkıyor, ama cezaları değil de öncelikle güvenliğinizi düşünmelisiniz.

Eğer Birleşik Krallık'ta yaşıyor ve araba kullanırken aynı anda telefon kullanmayı da seviyorsanız tekrar düşünün.

Birleşik Krallık yönetimi, yeni yılda yürürlüğe girecek olan bazı yeni trafik ceza tarifelerinden bahetti. BBC'de yer alan bilgilere göre şu an Birleşik Krallık'ta araç kullanırken telefon kullanmanın cezası ehliyete 3 puan ceza ve para olarak da 100 sterlin. Yeni yılda ise bu rakamlar ikiye katlanarak 6 puan ceza ve 200 sterlin olacak. Ayrıca, sürücüler bu hataya ikinci kez düşerse 1000 sterlin'e kadar ceza ve 6 ay boyunca ehliyete el konulması gibi cezalar da gündeme gelecek.

Yeni rakamların yeni yılın başlarında İngiltere, Galler ve İskoçya'da yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yönetim, yeni kanunları tanıtmak için bir de "Think!" adını verdiği eğitim programını başlatacak.

BBC'ye göre 2014'te telefonlardan kaynaklı olarak İngiltere'de 492 trafik kazası yaşandı. Bunlardan 84 tanesi ciddi, 21 tanesi de ölümcül kazalar olarak sınıflandırıldı.

Ülkemizde de direksiyon başındayken telefonlarla ilgilenen insanlar görmek zor değil. Biz de tekrar uyarıda bulunalım:

Hem kendi güvenliğiniz hem de trafiğin güvenliği için direksiyon başındayken telefon da dahil başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin ve yola odaklı hareket edin. Unutmayın ki güvenlik ve sağlık çok önemli.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER