Firefox’a yeni bir işlev daha!

0
5

Mozilla'nın en yeni Firefox güncellemesi iyileştirilmiş özelliklerin yanında birkaç yeniliği de beraberinde getiriyor. 2012 yılında reklamsız ve daha sade bir düzen sunan Reader (Okuyucu) Modu'nu kullanıma sunan tarayıcı şimdi de yine daha iyi okuma ya da dinleme deneyimi için "Narrate" ("Anlatı") adını verdiği yeni bir özelliği getiriyor.

Bu anlamda, daha önce VoiceOver'ı kullanıma sunan Apple'ın biraz gerisinden gelse de, Firefox'un metni konuşmaya dönüştüren bu yeni özelliği son derece başarılı. Narrate adlı bu mod sayesinde kullanıcılar ekrandan uzaklaştıklarında ya da başka bir sekmeye geçtiklerinde okudukları bir makaleyi rahatça dinlemeye devam edebilecekler.

Bununla birlikte Reader modu da bazı yeni özelleştirme seçeneklerine kavuşuyor. Kullanıcılar artık bir web sayfasındaki metni, metin boyutunu ya da okuyucu sesini düzenleyebiliyor. Ayrıca yeni aydınlık ve karanlık temalar sayesinde gözü daha az yoracak gündüz ve gece okumalarına göre bir tema seçebiliyor.

Firefox, Android versiyonu için de kullanıcıların daha önce gördükleri sayfa ve verilerin depolanmasını ve böylece ziyaret etmiş oldukları sayfalarla etkileşime devam edebilmesini sağlıyor. Yeni güncelleme ayrıca daha iyi bir çoklu işlemci desteği getiriyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER