Bilgisayar Oyunları ile Hastalıkları Teşhis Edin

0
15

hastaliklari-oyunlar-ile-teshis-edin

Amazon Web Services’in teknolojileri sayesinde dünyada birçok inovasyon öyküsü ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de MalariaSpot.

“Birleşmiş Milletler’de küresel sağlık sorunları üzerine çalışırken, sıtma teşhis sürecinin manuel ve çok zor olması dikkatimi çekti” diyen Miguel, ‘bir kan örneğinde hastalığa neden olan parazitleri belirlemenin ve saymanın 30 dakika kadar bir zaman aldığını ve dünyada tüm vakaları teşhis edebilecek yeterli sayıda uzman olmadığını’ gördü.

Bir bilgisayar oyunu tutkunu olan Miguel’in aklına o an bir fikir geldi: “Neden uzay gemilerini vurmak yerine parazitleri araştırdığımız bir oyun yaratmıyoruz?” Ve böylece MalariaSpot doğdu. Bilgisayar ve mobil cihazlar için tasarlanan oyunda “sıtma avcısı”nın dijitalleştirilmiş gerçek bir kan örneğinde parazitleri bulmak için 1 dakikası var.

Miguel ve ekibi; öğrenci, öğretmen ve araştırmacılara buluta geçip hızlı ve düşük maliyetlerle inovasyon yapma fırsatını sağlayan AWS Research Grants programını kullanıyor. Miguel, “Artık fatura konusunda endişelenmeden farklı hizmetleri test edebiliyoruz” diyor.

Miguel ve genç araştırmacılardan oluşan ekibi, MalariaSpot ve onun “küçük kardeşi” TuberSpot ile 5 yıl içerisinde medikal görüntülerin analizi için bilgisayar oyunlarının %5 oranında kullanılacak olmasına katkı sağlıyor. Peki hedefleri ne? “Dünyanın her yerinden bütün insanların ulaşabildiği, düşük maliyetli bir hastalık teşhis sistemini hayata geçirmek.“

Sonrası Bilgisayar Oyunları ile Hastalıkları Teşhis Edin Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER