Elon Musk, Gezegenlerarası Taşıma Sistemi’ni duyurdu! Mars’ta böyle koloni kuracağız!

0
19

Elon Musk, Gezegenlerarası Taşıma Sistemi'ni duyurdu! Mars'ta böyle koloni kuracağız!

ABD'li girişimci Elon Musk, merakla beklenen Mars'ı kolonileştirme planlarını tüm dünya ile paylaştı. Musk'ın gelecek planlarının bir hayli heyecanlandırıcı olduğunu belirtelim. İşte detaylar.

İnsanoğlu uzunca bir süredir dünya dışı varlıkları araştırıyor ve dünya dışında yaşam olup olmadığını merak ediyor. Günümüzdeki gelişen teknoloji ise bizlere bu konulardaki merakımızı gidermek adına ciddi fırsatlar veriyor. Son yıllarda NASA'nın Dünya dışındaki gezegenlere gönderdiği araçlar herkesin malumu.

SpaceX ve Tesla Motors'un kurucusu ABD'li milyarder girişimci Elon Musk ise bu durumu biraz daha ileriye taşımak istiyor. SpaceX şirketi altında uzay taşımacılığı konusunda ciddi çalışmalar yürüten ve gelişme kaydeden Elon Musk, bugün Meksika'nın Guadalajara kentinde düzenlenen 67. Uluslararası Uzay Yolculuğu Konferansı'nda tüm dünyayı heyecanlandıran Mars'ı kolonileştirme planlarından söz etti!

Gezegenlerarası Taşıma Sistemi duyuruldu

Musk, bu konuşmasında merakla beklenen Gezegenlerarası Taşıma Sistemi'nden söz etti. Bu taşıma sistemi ile zamanla Dünya ile Mars arasında ciddi bir ulaşım ağı kurulacak ve Mars'ta koloni kurmanın yolu açılacak. Bu ulaşım ise gelecekte testleri yapılacak ve hayata geçirilecek olan BFR (Big Falcon Rocket) ve BFS (Big Falcon Spaceship) denilen araçlarla gerçekleştirilecek. BFR, fırlatma üslerinden BFS ile fırlatılacak, BFS gerekli yakıt ile uzayda roketten ayrılarak Mars yolculuğuna başlayacak. BFR ise üsse geri dönüp, ikmal için yakıt ya da yeni uzay gemisini alarak yeniden fırlatılacak. Her iki aracın da boyunun 122 metre olacağı belirtiliyor. Ayrıca BFS, saatte yaklaşık 100 bin km hıza ulaşabilecek. Ve Mars atmosferine girdiğinde yaklaşık 1,700 derece sıcaklığa maruz kalacak ve buna dayanabilecek.

Tek bir roketin ortalama 1000 kere fırlatılabileceği ve her fırlatmada 100 insan taşıyabileceği söyleniyor. Böylece Mars'a daha uygun fiyatlarla insan taşınabilecek.

Mars'ta kendi kendine yetebilen şehir kurulacak!

Diğer taraftan bu taşımacılığın elbette ki bir amacı var. Elon Musk bu ağı düzgün şekilde kurup uygulamaya geçirdikten sonra Mars'ı "yeni Dünya" haline getirmeyi planlıyor. Kendi deyimiyle Mars'ı kendi kendine yetebilen bir şehir haline getirmek isteyen Musk, uzay gemisinin ise yakıt olarak metan ve oksijen kullanacağını belirtti. Roketten ayrılan uzay gemileri ayrıca dev güneş panelleriyle güneşten de yararlanacak.

Ayrıca geleneksel yöntemlerle Mars'a gitmenin kişi başı 10 milyar dolara mal olacağını söyleyen Musk, bu proje ile Kızıl Gezegen'e ulaşımın maliyetini de düşürecek. Musk'a göre, bu amaca ulaşmak için ise 4 anahtar kriter var. Onlar ise;

*Tam kapsamlı yeniden kullanılabilirlik
*Yörüngede yakıt yüklemesi yapabilmek
*Mars'ta uzay gemisi yakıtı üretmek
*Doğru yakıtı seçmek

40-100 yıla ihtiyaç var!

Öte yandan ilk mürettebatsız Mars'a yolculukların 2018 yılında başlayacağını belirten Musk, bu ilk denemenin ardından her 26 ayda bir bu görevi yineleyecek. Bu denemeler ise daha sonra insanlı uçuşlarda izlenmesi planlanan yörüngeler üzerinden yolculuk yapacak. Bununla birlikte Mars'ta kendi kendine yetebilen koloni kurmak ise 40 ile 100 yıl arasında bir zaman alacak.

Mars'a giden insanlar ise eğer Mars'ı beğenmezlerse geri dönebilecekler. Mars'a koloni kurmak adına ilk insanlı uçuşların ise 2024 yılında yapılması planlanıyor. Elon Musk'ın söz ettiği "Gezegenlerarası Taşıma Sistemi"ni anlatan simülasyonu hemen aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz;

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER