Lenovo’nun akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve dahası üzerine Türkiye planları

0
15

Lenovo'nun akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve dahası üzerine Türkiye planları

Lenovo, bugün İstanbul'da özel bir toplantı gerçekleştirerek hem ürünlerinden hem de Türkiye'deki hedeflerinden kısaca söz etti.

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Weijian Zhou, "Türkiye'ye Lenovo'yu sadece PC'de değil, her alanda birinciliğe taşıyacak stratejilerle geldim" diyor. Bu ciddi hedefler gerçekleşecek mi, bunu da ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Etkinlikte TeknoKulis ekibi olarak biz de vardık ve öne çıkan açıklamaları size kısaca sunalım isterseniz.

Lenovo, her ülkenin kanunlarına uygun hareket ediyor, verileri koruyor

Özellikle Amerika'da Lenovo gibi Çin menşeli şirketlere karşı "Şahsi bilgi sızıntısı olur mu?" endişesi bulunuyor. Sorduğumuz sorulardan ilki, verilerin ve dolayısıyla da kullanıcıalrın güvenliği idi.

Zhou, Lenovo'nun kanunlara uygun bir şekilde hareket ettiğini ve kişisel bilgilerin kesinlikle kimseyle paylaşılmadığını belirtiyor ve ekliyor: "Eğer kanunlar çerçevesinde bizden devlet kanadı talepte bulunursa, bunu da değerlendirip yardımcı oluruz."

Yeni Lenovo Moto ve Lenovo telefonlar Türkiye'de olacak

Lenovo, şu an ülkemizde Lenovo Moto markasıyla telefon satışlarına başlamış durumda. Kısa bir süre sonra ise, daha güncel modeller ülkemize gelecek ve satışa sunulacak. Ancak henüz model, tarih ve satış fiyatı gibi bilgiler paylaşılmıyor. Bildiğimiz, Lenovo'nun artık ülkemizdeki akıllı telefon pazarında daha aktif rol üstleneceği.

Nexus'un Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili bir çalışma yok

Bildiğiniz gibi Motorola, yani yeni adıyla Lenovo Moto, Google'ın Nexus telefonları için çalışmalar yürütmüştü. Tabii bu model artık güncel değil, ama Nexus ve saf Android tutkunları için hala "Acaba resmi olarak Türkiye'ye gelir mi?" düşüncesi vardı. Biz de bunu sorduk ve kısa bir cevap aldık. Lenovo'nun Nexus ürünleri Türkiye'ye getirme gibi bir düşüncesi bulunmuyor.

Modüler telefonlar geçmişte kaldı diyebiliriz, bu yönde de bir adım olmayacak

LEGO tipinde modüler telefon projeleri de son yıllarda gündemdeydi, ama üreticiler bu fikirlerden yavaş yavaş vazgeçiyor gibi. Motorola da Lenovo'ya geçerken projeyi Google'a devretmişti, ama bu "Yine de bir şeyler yapamazlar" anlamını taşımıyordu. Hemen sorduk ve öğrendik ki modüler telefon tarafında da yeni bir çalışma yapılmayacak.

Oyun bilgisayarlarına önem verilecek

Lenovo, yıllardır bilgisayar pazarında en önemli isimlerden bir tanesi ve yüksek satış rakamlarına ulaşıyor. Okul ve iş dünyasında sıklıkla tercih edilen bu marka, önümüzdeki dönemlerde oyuncuların da daha fazla tercih ettiği bir isim olabilir, zira Lenovo'nun "oyun bilgisayarı" konseptinde yeni modellerinin arka arkaya gelmesi ve Dota 2, League of Legends gibi oyunları oynayan oyuncuları etkilemesi hedefleniyor

Klavye + mouse sistemini seviyor musunuz? "Dokunmaktik ekranlar", geleceğin ta kendisi

Bir diğer merak edilen konu ise, klavye + mouse alışkanlığı ile Microsoft'un Windows 8'le sunduğu mobil arayüz benzeri dokunmatik arayüzlü konsept idi (Tabii artık Windows 10 var). Birçok kullanıcı buna tepki göstermiş, Apple da böyle bir arayüzü asla masaüstü bilgisayarlarında kullanmayacaklarını belirterek masaüstü PC'lerin dokunmatik ekranlı olmasının kullanımı zorlaştıracağını savunmuştu.

Sorumuza aldığımız yanıt ise kısaca şöyle: "Ben çocukken (Başkan kendisinden örnek veriyor) etrafımızda kağıt ve kalemler vardı, onlarla ilgilenebilirdik. Şimdi günümüzde ise 4-5 yaşındaki çocukların ellerinde dokunmatik ekranlı tabletler ve telefonlar var. Dolayısıyla dokunmatik cihazlar geleceğin ta kendisi ve bu akım gelişerek devam edecektir."

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER