SpaceX Mars’ı fethedecek!

0
10

Özel uzay şirketi SpaceX, yayınladığı yeni videoda "gezegenler-arası ulaşım sistemi"ni tanıttı. Video, şirketin sahibi Elon Musk'un yapacağı konferanstan bir saat önce yayınlandı.

Videoda görünen roketin adı BFR yani "Big Fucking Rocket" ve şirketin gezegenler-arası uzay aracı BFS, yani "Big Fucking Spaceship". Roket ve uzay aracının kombinasyou SpaceX'in Faclon 9'undan çok daha büyük olacak gibi görünüyor. Elon Musk yayınladığı tweette; fırlatma rampasındaki yüksekliği 122 metre olacak; bu yüksekliği 70 metre olan Falcon 9'un neredeyse iki katı.

Simulasyon videosunda gördüğümüz üzere, SpaceX'ın planı uzay aracını yörüngeye bırakıp BFR'ı dünyaya geri indirmek. SpaceX şimdiye dek altı tane Falcon 9 roketini indirmeyi başardı. Bunlardan iki tanesini karaya, dört tanesini de denize indirdi. Herşey planlandığı gibi giderse BFR kalktığı fırlatma rapmapsına çok isabetli bir iniş yapacak. Dünyaya geri dönen BFR'a bir yakıt tankı takılacak ve roket uzaya geri dönerek bu tankı BFS'e taşıyacak. Planın devamı ise Güneş Sistemi'ni fethetmek.

Malesef video, astronotların nasıl bir süreç geçireceği ile ilgili bir bilgi içermiyor. Bunun için gelecek açıklamaları bekliyor olacağız.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER