2020, SSD’lerin yılı olabilir!

0
19

SSD'ler son yıllarda HDD'ye kıyasla depolama kapasitelerinin performansa büyük katkı sağlamasıyla beraber ilgiyi üzerine çekiyor. Kullanıcıların da bu nedenle yoğun olarak tercih ettiği bu ürünler, yine HDD'ye kıyasla yüksek fiyatlarıyla da dikkat çekiyor. Fiyatları bundan birkaç yıl öncesine karşın daha ılımlı seviyelere gerilemiş olmasına karşın, halen HDD karşısında pahalılar. Bu bir süre daha devam edecek, fakat Samsung'a göre bu süre çok uzun olmayacak.

Samsung, yaptığı bir basın toplantısında SSD'ler hakkındaki düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaştı. Özellikle son yıllarda 3D NAND yapısıyla beraber, SSD çözümlerinde önemli gelişim gösteren firma, SSD'lerin fiyatları konusunda fazlasıyla optimist. Samsung'a göre SSD'ler 2020 yılında HDD'lere oranla tercih edilebilirliğini arttıracak.

Samsung, bunun sebebi olarak GB başına fiyatın düşeceğini öngörüyor. Öyle ki, Güney Koreli şirketin tahminine göre 2020 yılında 512 GB SSD'nin fiyatı, günümüzün 1 TB'lık HDD fiyatına eşdeğer olacak. Fiyatlar muhtemelen düşecektir, ancak bunu yine de, ülkemizde rakiplerine oranla daha yüksek GB başına TL fiyatlı SSD'lere sahip olan Samsung'dan duymak, açıkçası biraz ironik.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER