Satürn’ün uydusu Dione’de “yaşama elverişli” okyanus var!

0
6

Satürn'ün uydusu Dione'de

Belçikalı bilim insanları, Satürn’ün uydularından Dione’nin buz kaplı kaya tabakasının yüz kilometre altında “mikrobik yaşama elverişli okyanus” bulunduğunu açıkladı.

Belçikalı bilim insanları, Satürn'ün uydularından Dione'de "mikrobik yaşama elverişli bir yeraltı okyanusu" bulunduğunu açıkladı. Güneş'e yakınlık açısından Güneş Sistemi'nin altıncı gezegeni Satürn'ün diğer iki uydusu olan Titan ve Encelade'de de benzer yeraltı okyanusları bulunmuştu. Dione'deki yer altı okyanusunun, buz kaplı kaya tabakanın yaklaşık yüz kilometre altında bulunduğu öğrenildi. Dione'nin çekirdeğiyle kayalık dış tabakası arasındaki okyanusun sıvı halde bulunduğu açıklandı. Bilim adamları bu okyanus katmanının onlarca kilometre kalınlıkta olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. Bilim insanları, söz konusu buluşun 2004'te Satürn'ü incelemeye başlayan Cassini uzay aracının elde ettiği veriler sayesinde gerçekleştiğini aktardı. ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA da, aynı uzay mekiğinin gönderdiği bilgilerden yola çıkarak, Jüpiter'den sonra Güneş Sistemi'nin en büyük ikinci gezegeni olan Satürn'ün uyduları Titan ve Encelade'de de yeraltı okyanusları bulduklarını belirtmişti. Benzer bir yeraltı okyanusu Jüpiter'in aylarından Europa'da da keşfedilmişti.

İlgili: NASA beklenen açıklamayı yaptı: Jüpiter'in uydusunda yaşam belirtileri var mı?

Yaşam oluşması için çok önemli 2 bileşene sahip

Araştırmacılar "Dione'nin yüzeyinin altında bulunan bu okyanus, hiç kuşkusuz bu uydunun oluştuğu zamandan beri varlığını sürdürüyor. Bu okyanus, aynı zamanda sürekli mikrobik bir yaşam alanına ev sahipliği yapma potansiyeli taşıyor. Bu okyanusla Dione'nin kayalık kabuğunun temas halinde olması son derece önemli. Zira bu temas, tuz mineralleri ve enerji kaynağı oluşumunu sağlıyor. Bu iki bileşen olmazsa yaşam ortamı da oluşmaz" dedi.

İlgili: Elon Musk, Gezegenlerarası Taşıma Sistemi'ni duyurdu! Mars'ta böyle koloni kuracağız!

"Küçük Prens" kitabı "uzaylıların" dilinde!

Fransız yazar Antoine de Saint- Exupery'nin "Küçük Prens" isimli eseri, Yıldızlar Savaşı (Star Wars) isimli film için yaratılan Aurebesh diline çevrildi. Kitabı basan Almanya'daki Tintenfass yayınevinin yöneticisi "Bu aslında bir dilden çok bir alfabe. Dolayısıyla bir dilden başka bir dile çeviri değil. Sadece fontları Aurebesh diline uyarladık" dedi.

Kaynak: Sabah

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER