Apple, iAd Servisini Kapattı!

0
29

Apple, 2010 yılında iOS 4.0 ile iAd sistemini devreye sokmuştu. iAd sistemikullanıcıların internette gezinme ve alışkanlıklarına göre şekillenip, endoğru reklamı sunmak mottosu ile yola çıkmıştı.

Apple’ın gözünden iAd;

iAd size en iyi reklam deneyimini sağlamak için ilgi alanlarınıza yönelik reklamlar sunar. İlgi alanına yönelik reklamları almamayı seçmek istiyorsanız bilgisayarınızda, iPhone, iPad, iPod touch ve Apple TV’nizde reklam takibini sınırlayabilirsiniz. Ayrıca iPhone, iPad ve iPod touch’ınızda konum tabanlı reklamları da kapatabilirsiniz.

Apple, iAd ile uygulama geliştiricilerine reklam vermeyi sağladığı gibi bu reklamlardan kendi de gelir elde ediyor. Apple, kendi reklam payını aldıktan sonra iAd gelirlerinin %70‘i geliştiriciye kalıyor.

Uygulama içerisinde ve internet sitelerinde (HTML5 dahil) çalışan iAdsistemi için firmanın, tamamen geliştiriciye yönelik bir karar aldığı iddia edilmişti. Ancak iddialar çok farklı şekillendi.

Apple, bugün iAd servisini kapattığını açıkladı. Geliştiriciler 30 Haziran 2016 tarihine kadar iAd servisinden gelir elde edebilecek.

16-01/14/apple-iad-1452786534.jpg

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER