Gelmiş Geçmiş En Sağlam Telefonlar

0
214

Akıllı telefon pazarı gün geçtikçe daha da geniş kitlelere hitap ediyor. Her kullanıcı, satın alacağı akıllı telefon modelini seçerken bazı kriterlere öncelik tanıyor.

Örneğin, kimi kullanıcılar satın alacağı akıllı telefonun teknik özelliklerini ön planda tutarken, kimisi ise tasarım ya da kamera gibi fonksiyonlara önem veriyor olabilir.

İnsanların bu kriterleri belirlemesindeki asıl temel neden ise genel itibariyle yaşam tarzları oluyor. Örneğin, günü fazla aksiyonlu geçmeyen, masabaşı bir işte çalışan kişiler için, dayanıklılık ya da sağlamlık gibi bir opsiyon diğer kriterlerden sonra gelebiliyor.

Peki ya tam tersi durumlar için? Bu yazımızda, telefonunu işinden ya da başka sebeplerden ötürü sıkça düşüren, farkında olmadan türlü dayanıklılık testlerine tabi tutan okurlarımız için bulduğumuz, 10 akıllı telefonmodelini masaya yatırıyoruz.

Ultron X1

16-01/20/ultron-x1.png

Geçtiğimiz günlerde inceleme konuğumuz olan Ultron, en sağlam telefonlar listemizde de kendine yer bulmayı başardı. Son derece şık bir tasarıma sahip olan Ultron, dışarıdan bakıldığında sağlam bir izlenim vermese de, ekranıyla ceviz kırabileceğiniz nadir telefonların başında geliyor.

Samsung Galaxy Xcover 3

16-01/20/samsung-galaxy-xcover-3.jpg

Akıllı telefon pazarının lider isimlerinden biri olan Samsung’un  2015’in ikinci çeyreğinde satışa sunduğu Galaxy Xcover 3 dayanıklı yapısıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

IP67 sertifikasıyla 1 metre derinliğindeki suya 30 dakika dayanabilenGalaxy Xcover 3, aynı zamanda toza ve güneşe karşı da hayli dirençli bir yapıya sahip.

Samsung Galaxy S6 Active

16-01/20/samsung-galaxy-s6-active.jpg

Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung’un ABD’ye özel olarak satışa sunduğu Galaxy S6 Active’de sağlam ve dayanıklı yapısıyla ön plana çıkan diğer bir model.

Galaxy S6’nın donanım gücünü Active serisinin dayanıklılığıyla birleştirenGalaxy S6 Active, IP68 sertifikasına da sahip.

1,5 metreye kadar 30 dakika boyunca suya dayanabilen Galaxy S6 Active,şok direncine karşı da MIL-STD-810G sertifikasına sahip.

CAT S50

16-01/20/cat-s50.jpg

Genel olarak zorlu kış şartlarına karşı ürettiği dayanıklı bot modelleriyle tanıdığımız CAT, 2014’te akıllı telefon pazarına da girmeye niyetlenmişti.

CAT, sağlam ve dayanıklılık prensibini akıllı telefon tasarımına da yansıtmış ve 2014 yılında düzenlenen IFA’da tanıttığı S50 modeliyle dikkatleri üzerine çekmişti.

IP67 ve MIL-810G sertifikasına sahip olan CAT, ABD’de 500 dolardan satışa sunulmuştu.

Kyocera Tough DureForce

16-01/20/kyocera-tough-dureforce.jpg

2014 yılının sonlarında satışa sunulan Kyocera Tough DureForce da listemizdeki diğer telefonlar gibi IP68 ve MIL-810G sertifikalarına sahipti. Rakiplerine oranla bir tık daha dayanıklı olan Kyocera Tough DureForce yalnızca ABD’de satışa sunulmuştu.

Yaklaşık 2 metrelik suda 30 dakikadan fazla, sağlam bir şekilde kalmayı başaran Kyocera Tough DureForce’un en etkileyici yönü ise 99 dolarlık satış fiyatıydı.

Sony Xperia Active

16-01/20/sony-xperia-active.jpg

Sony’nin 2011 yılında satışa sunduğu Xperia Active, teknik özellikleriyle olmasa bile dayanıklılığıyla öne çıkmayı başarmıştı.

Dayanıklı yapısının yanı sıra içerisinde bulunduğu GPS, barometre ve pusula gibi dahili özelliklerle tam bir kampçı telefonu profili çizen Xperia Active, kullanıcılar tarafından fazla ilgi görmeyince, pek de uzun ömürlü olamadı.

Xperia Z5 Compact

16-01/20/xperia-z5-compact.jpg

Sony’nin geçtiğimiz Eylül ayında satışa sunduğu Xperia Z5 Compact, boyutu, gücü ve dayanıklılığı ile fark yaratmıştı.

IP68 sertifikasına sahip, suya ve toza karşı dayanıklı olan Sony Xperia Z5 Compact, 1,5 metre derinliğindeki suda 30 dakika boyunca zarar görmeden kalabiliyor.

Simvalley XT 520SUN

16-01/20/simvalley-xt-520sun.gif

En sağlam telefonlar listemizdeki bir diğer isim ise Simvalley XT 520SUN. Ülkemizde satışa sunulmayan Simvalley XT 520SUN, sağlam yapısının yanı sıra, arka tarafında bulundurduğu güneş enerjisi paneliyle de dikkatleri üzerine çekmişti.

Simvalley tarafından zorlu doğa koşullarında yaşamayı seven kampçılar için tasarlanan XT 520SUN, alo deyip, mesaj atabileceği basit bir profilden ibaretti.

Droid Turbo 2

16-01/20/droid-turbo-2.jpg

Motorola’nın geçtiğimiz yılın son çeyreğinde satışa sunduğu Droid Turbo 2,teknik özellikleriyle olduğu kadar, dayanıklı yapısıyla da dikkat çekmeyi başarmıştı.

Motorola Droid Turbo 2’nin, pazardaki rakiplerine oranla en öne çıkan yönüyse ShatterShield teknolojisine sahip olan 5 katmanlı ekranıydı.

Nokia 5210

16-01/20/nokia-5210.jpg

Listemizin son konuğu ise bir döneme damgasını vurmuş olan Nokia 5210.Nokia 5210, telefonun ana gövdesini çevreleyen harici kapakları sayesinde son derece sağlam bir yapıya sahipti.

Nokia 5210 kullanan nesil, bu telefonu sadece alo demek ve mesaj çekmek için değil, arada ufaktan top sektirmek ve maç yapmak için de kullanırdı. Şimdiki telefonların Nokia 5210’un sağlamlığıyla ne kadar yarışabilecekleri ise büyük bir soru işareti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER