Apple, Kablosuz Şarj Üzerine Çalışıyor!

0
32

Akıllı telefonlar artık gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. İçerdiği fonksiyonlar sayesinde günlük işlerimizi kolaylaştıran bu akıllıcihazların tek eksi noktası ise şarj sorunu.

Günümüz akıllı telefonlarının bir çoğu, yoğun bir kullanımda 1 günü tamamlayamıyor. Batarya teknolojisinde beklenen sıçramanın bir türlü gerçekleştirilememesi, insanları başka çözümler üretmeye yönlendiriyor.

16-01/29/iphone-2.jpg

Kablosuz şarjda ilk hamle Samsung’tan

Bu çözüm yollarından birisi de kablosuz şarj teknolojisi. Bu teknoloji radyo sinyalleri ya da manyetik alan prensiplerine dayanarak, telefonumuzu hiç bir kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan şarj etmemizi sağlıyor.

16-01/29/samsung.jpg

Bu teknolojide Samsung gibi firmalar, çeşitli atılımlarda bulunsa da istenilen verim elde edilebilmiş değil. Zira Samsung’un kablosuz şarj teknolojilerinde, telefonun şarj aparatının üzerine konulması gerekiyor. Bu durum kablosuz şarj olayının cazibesini yitirmesine neden olabiliyor. Çünkü hem telefonunuzu sabit bir yere bırakıyorsunuz hem de kablosuz şarja oranla daha uzun süre beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Apple kuralları değiştiriyor

Apple’ın üzerinde çalıştığı kablosuz şarj teknolojisi ise bu alanda önemli bir atılım gerçekleştirecek gibi görünüyor.Samsung’un aksine, telefonunuzu hiçbir standa yerleştirmenize gerek kalmayan bu sistemde, siz odanın içerisinde dolaşırken telefonunuz da şarj olabilecek.

 

Bloomberg tarafından ortaya çıkarılan bir raporda, Apple’ın yeni kablosuz şarj teknolojisinin, iPhone’u belli bir mesafeden temassız bir şekilde şarj edebileceği gözler önüne serilmiş.

16-01/29/apple-wireless-charging.jpg

Şunu da dip not olarak belirtmek gerekiyor. Kablosuz şarj, normal kablolu şarjla kıyaslandığında arada büyük bir verim farkı var. Zira Apple’ın temas istemeyen kablosuz şarj teknolojisinde güç kaybı,Samsung’un kullandığı teknolojiye oranla çok daha fazla olacaktır.

Tabi ki, Apple’ın aldığı bu patenti ne zaman kullanıma sunacağı henüz netlik kazanmış değil. Zira Bloomberg’in kaynağına göreApple kablosuz şarj teknolojisini 2017 yılında kullanıma sunacak. Bakalım bu teknoloji iPhone sahiplerini memnun edebilecek mi?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER