Amerika, Yapay Zeka için Düğmeye Bastı!

0
123

Günümüzde Yapay Zeka çalışmaları, karşılıklı tartışmalar ile gelişim sürecine devam ediyor. Ancak insan benzeri bir robot geliştirmek isteniyorken, daha insan beyninin nasıl çalıştığı dahi bilinemiyor.

İşte tam da bu noktada Birleşik Devletler Hükümeti‘nin, IARPA tarafına 5 yıl sürecekfare beyni kopyalama deneyi için 28 milyar Dolar bütçe ayırdığı ortaya çıktı.

16-01/31/news_1-gercek-yapay-zeka-beyin-kopyalama-beyin-nakli-2016.jpg

IARPA, fare beyni kopyalayacak!

Harvard Üniversitesi kollarından olan ve ileri istihbarat ve Yapay Zeka çalışmaları ile gündeme gelen IARPA tarafından gerçekleştirilecek bu 5 yıllık fare beyni kopyalama deneyi, temel olarak sinirsel haritalandırmanın mümkün olması üzerine kurulmuş gibi görünüyor.

Harvard Üniversitesi’nden Prof. David Cox, söz konusu proje ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

Cox tarafından, fare beyni kopyalama deneyi ile ilgili getirilen açıklamaların temeli, fare beynini yapay olarak üretmeye çalışmak ve böylece beynin; öğrenme, gelişim ve sorun çözme gibi yeteneklerinin nasıl çalıştığını anlamaya dayanıyor.

16-01/31/news_2-gercek-yapay-zeka-beyin-kopyalama-beyin-nakli-2016.jpg

Laboratuvar ortamında yapılacak bu yapay fare beyni üretimi ile sinirsel ağ haritalandırmasının mümkün olabileceği ve nitekim insan beyni ile ilgili de çıkarımlar yapmanın mümkün olabileceği kaydedildi.

Ancak temel olarak yapılmak istenenin; Yapay Zeka teknolojisini, insan beyninin nasıl çalıştığını öğrenerek, aynı prensibi sanal ortama taşımak olduğu düşünülüyor.

Elde edilecek sinirsel ağ haritaları ile özel bir algoritma geliştirilebilecek bu algoritma gerçek Yapay Zeka kavramı için kullanılacak. Bu noktada gerçek Yapay Zeka sıfatlandırması her ne kadar bir çelişki içerse de, böyle bir adlandırmanın nedeni, insan beyninin bir sanal ortam haline gelebilecek olduğu düşüncesine dayanıyor.

Şu an için 5 yıl sürecek bu fare beyni kopyalama ve üretme deneyi ile ilgili daha fazla bilgi aktarılmış değil. Ancak daha şimdiden, 5 yıllık bu sürenin çok farklı gelişmelere gebe olacağını söylemek, yanlış olmayacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER