LTE-U Sinyali Test Edilecek!

0
10

FCCLTE-U testi için izin verdi. ABD’nin büyük iletişim veteknoloji firmaları Verizon veQualcomm işbirliği ve FCC’nin izniyle birlikte, LTE-U testi yapılacak.

Ancak bu duruma eleştiriler de gelmiyor değil. Birkaç kablo yayın şirketi ve üstelikGoogle da bu duruma soğuk bakıyor.

LTE-U denemelerinin Wi-Fi alanlarındaaşırı yüklenmeye ve hizmet yetersizliğine neden olacağını düşünen Google‘ın bu tavrı, uzmanlar tarafından “utanç verici” olarak karşılanıyor.

Zira Google şimdiye kadar kendi testlerinde hiçbir LTE-U donanımı kullanmadığı gibi, yerine sinyal çoğaltıcı kullanmayı tercih ediyor.

Verizon ve Qualcomm ise LTE sinyallerinin diğer kullanıcıların kablosuz alanlarında sıkıntı çıkarmadan test edilebileceği görüşündeler.

LTE-U‘dan biraz bahsedecek olursa, LTEsinyali kullanıyor ve U harfini deUnlicensed, yani lisanssız teriminden alıyor. Bu terimi almasının nedeni ise 5 GHz‘lik Wi-Fi alanlarının lisanssız kısımlarında bulunuyor olması.

16-02/01/lte-u.jpg

Lisansı olan bir kablosuz ağ taşıyıcının alanının aksine, LTE-U sinyalleri diğer cihazlarla aynı 5 GHz‘lik Wi-Fi bandında sinyal gönderme ve alma konusunda büyük rekabet içinde olacak. Bu sinyallere ev ağları, kafe ve işyeri gibi herkese açık ağlar ve daha fazlası dahil.

FCC’nin koşulları ve denetimleri altında Qualcomm, iki Verizon alanındaLTE-U sinyallerini test edecek ve LTE-Ukullanımıyla diğer ağlara parazit oluşturulup oluşturulmadığı konusunda kesin bir fikir elde edilecek.

Fakat sonuç olumlu bile olsa, LTE-U’nun hayatımıza tam anlamıyla girmesi çok uzun bir zaman alacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER