iPhone 7 Kulaklık Girişi Olmadan Ne Vaad Edecek ?

0
447
 Eylül 2016 tarihinde tanıtılması beklenen yeni nesil iPhone modeli iPhone 7, birçok farklı sızıntıyı ve söylentiyi de daha şimdiden gündeme getiriyor oldu. Bu söylentiler arasından öne çıkan detay ise; “iPhone 7 kulaklık girişi olmadan gelecek” ifadesi oluyor.

Peki, iPhone 7’nin kulaklık girişi olmadan tasarlanması, iPhone 7 cihazına neler kazandıracak. Bir başka deyişle Apple, neden iPhone 7’de kulaklık girişini kaldırmak istiyor?

iPhone 7 kulaklık girişi neden bulunmayacak?

Aslında 3.5mm kulaklı girişinin yer almaması iPhone 7 için, özellikle tasarım noktasında çok daha iyileştirmelere imkan verecek. Bu iyileştirmelerin ilk olanı da, “iPhone 7 daha ince olacak” iddiasını ortaya çıkartıyor.

16-02/02/news_1-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

iPhone 7 daha ince olacak!

3.5mm kulaklı girişi olmayan bir cihaz tasarlamak, Apple için en çok daha ince bir kasa yapılması konusunda yardımcı oluyor. Zira Lightning portu, 3.5mm kulaklık girişiportuna nazaran, daha kalın bir kasa yapısı gerektiriyor.

16-02/02/news_2-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Nitekim Apple, bu sebepten ötürü iPhone 7 için kulaklık girişini kaldırmayı planlamış olabilir. Eğer Apple, iPhone 7 kulaklık girişini kaldırmış ise, muhtemelen iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerine nazaran,iPhone 7 daha ince olacaktır.

iPhone 7 ses kalitesi artacak!

iPhone 7 kulaklık girişinin kaldırılmış olmasının bir diğer etkisi ise, iPhone 7 ses kalitesi üzerinde kendini gösterecektir.

16-02/02/news_3-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Bilindiği gibi Apple, iPhone 6 modellerine kadar, cihazların altında yer alan ses çıkış ızgaralarını eş olarak ayarlıyordu. Ancak bu eş görüntü iki farklı ses çıkışını değil, ses ve mikrofon çıkışı görevi için kullanılıyordu.

Şimdi ise Apple, iPhone 7 kulaklık girişini kaldırarak açılacak alanı Stereo sesyeteneği ile doldurabilir. Böylece iPhone 7 ses konusunda, selefi modellerine göre çok daha başarılı işler ortaya çıkartabilecektir

Bu durumu ise, iPad serisi cihazlarda daha net görmek mümkün oluyor. Zira yeni nesil iPad modellerinde, Stereo çıkışı mümkün hale getirilmiş. iPhone 7 ses çıkışıkonusunda da, daha iyi başarılar yakalayabilir.

iPhone 7 ekran çerçevesi incelecek!

Bilindiği gibi Apple, iPhone 6 serisi ile ekran boyutlarında büyümeye gitmiş olsa bile, iPhone modellerinin karakteri olan üst ve alt çerçevelerin oranını değiştirmemişti.

iPhone 7 kulaklı girişi olmadan ise bu durum değişiklik gösterebilir. Zira 3.5mm kulaklık girişi, Lightning girişine nazaran cihaz içine daha derin bir alan istiyor.Lightning ise daha sığ.

16-02/02/news_4-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Dolayısıyla Apple, iPhone 7 ekran çerçevelerini daha ince yapabilir ve ekran-kasa oranını en iyi seviyeye getirebilir. Bu değişimin en net yansıması, iPhone 6s Plus ve Samsung Galaxy Note 5 arasında görülüyordu. Zira Galay Note 5, iPhone 6s Plus’a göre daha büyük ekran ve daha küçük kasa oranı sunabiliyordu.

Yani Apple’ın, iPhone 7 kulaklık girişini kaldırmasının bir diğer etkisi de, iPhone 7 ekran çerçevesi üzerinde kendini gösterebilir.

iPhone 7 kulaklıkları daha güçlü olacak!

16-02/02/news_5-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Tahmin edilenin aksine iPhone 7 kulaklık girişi olmaması, iPhone 7 ses deneyimiiçin dezavantaj değil, avantaj haline gelecek. Zira Lightning girişi üzerinden bağlantı sunacak bir iPhone 7 kulaklığı, hem gürültü engelleme hem de kristal berraklığında ses sunabilme yeteneğini, fazladan bataryaya ihtiyaç duymadan yapabilecek. iPhone 7 kulaklığı gerekli enerji ihtiyacını, Lightning portu üzerinden sağlayabilecek.

iPhone 7 batarya kapasitesi artacak!

16-02/02/news_6-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Daha önce belirtilen iPhone 7 ekran çerçeve oranı iyileştirmesi ile paralel olarak, az da olsa batarya konumlanmasında da iyileştirme yaşanabilir. Dolayısıyla iPhone 7 bataryasında, ufak bir mAh artışı yaşanabilir.

iPhone 7 kulaklık girişi olmadan, neler kaybedecek?

Şimdiye kadar iPhone 7 kulaklık girişiolmadan, hangi avantajlı detaylara sahip olabilir düşüncesi üzerinden devam ettik. Ancak iPhone 7 kulaklık girişi olmadan, beraberinde dezavantajlar da yaşayabilir.

iPhone 7 aksesuar gereksinimi artacak!

16-02/02/news_7-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Hemen hemen bütün mobil cihazlar için ses çıkış portu, 3.5mm giriş standardını kullanıyor. Ancak iPhone 7 kulaklık girişiolmaması, bu durumunu bir dezavantaj haline getirecek.

Elbette ki iPhone 7 için kulaklık modelleri de satışa sunulacaktır. Ancak elde olan ürünler için iPhone 7, bir aksesuar ihtiyacı oluşturacak. Apple bu konuda iPhone 7 kulaklık girişi aksesuarları sunacaktır.

Ancak bu durum da iPhone 7 için fazladan harcama anlamına geliyor.

iPhone 7 müzik dinleme kısıtlaması oluşturacak!

iPhone 7 kulaklık girişi olmamasının bir diğer etkisi de, aynı anda hem müzik dinleme hem de şarj olma imkansızlığını ortaya çıkartacak. Elbette bu konuda yine aksesuarlar devreye girecektir ancak, kullanıcılar tarafından olumlu bir durum olduğunu söylemek zor.

16-02/02/news_10-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Tabii ki bu dezavantajı, iPhone 7 kablosuz sarj olma özelliği olmadığını düşünerek geçerli sayabiliriz. Zira iPhone 7 sızıntılarıarasında, iPhone 7 kablosuz şarj özelliğibulunduğu da yer alıyor.

16-02/02/news_9-iphone-7-kulaklik-girisi-iphone-7-tasarimi-2016.jpg

Özetle toparlamak gerekirse iPhone 7 kulaklık girişi olmaması, Apple için birçok avantaj anlamına geliyor olabilir. Ancak meydana gelebilecek dezavantajlar da düşünüldüğünde, Apple’ın nasıl iPhone 7 ile nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

Öte yandan, net olarak söylenebilecek bir şey de var ki, iPhone 7 kulaklık girişiolmadan dezavantajlarından çok, avantajları ile ön plana çıkabilecek potansiyele sahip olabilir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER