5G için TV Frekansları Kullanılacak mı ?

0
34

Avrupa ülkeleri ve Amerika, 4Gteknolojisini kullanıyor. Türkiye de 1 Nisan 2016 tarihinde 4G yerine direkt olarak 4.5Gteknolojisine geçiş yapacak. Avrupa düzeyinde gelecek nesil teknolojisi olarak bakılan 5G‘nin ise 2020 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

Avrupa 5G Teknolojisinin kullanımına hazırlanırken, Avrupa Birliği Komisyonu,söz konusu çözümün kullanım alanlarını genişletebilecek bir çözüm önerisinde bulundu.

Televizyon frekansları kullanılabilir

Jean Claude Juncker Başkanlığı’ndaki komisyon; çözümün televizyon frekanslarını da kullanımında olduğunu öne sürdü. 5Gteknolojisi için 694 ile 790 MHz alanında bir frekans yeterli oluyor. Televizyon yayınlarının dağıtımı için kullanılan frekans aralığı ise 470 ile 790 MHz arasında.

Televizyon yayını için kullanılan frekanslar5G için de kullanılırsa; daha fazla kapsama alanı sağlanacağı gibi bant genişliği ve alt frekanslara ulaşımda da aynı oranda bir artış gerçekleşecek.

16-02/04/5g-speedometer-logo.jpg

2020 yılında faliyete geçmesi beklenen projede 700MHz spektrumunun kullanılması, 5G için daha iyi olacağı da söyleniyor. Bakalım Avrupa’da 5G için televizyon frekansları kullanılacak mı?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER