Apple Music mi ? Spotify mi?

0
45

Spotify‘ın en büyük rakibi Apple Music, dün gece saat 21:00 sularında Türkiye‘de hizmete sunuldu. Türkiye’ye gelmesi ile birlikte basında büyük yankı uyandıranApple Music, tahminlere göre bir kaç gün içerisinde neredeyse tüm iPhonesahiplerinin deneme sürecine katıldığı bir platform olacak.

Tabii bunda Apple Music‘in ilk 3 ay ücretsiz üyelik sunmasının büyük avantajı olacak. Peki, iPhone’da Spotify kullananlarApple Music platformuna geçmeli mi?

Apple Music ve Spotify aynı amaca hizmet eden iki platform. Kullanıcılara kaliteli müzik deneyimi sunmayı amaçlayan bu platformlarda milyonlarca müzik parçası bulunuyor.

Apple Music ve Spotify içerikleri karşı karşıya

Her iki platformda da 30 milyonunüzerinde şarkı bulunuyor. Ancak Spotify’da “Spotify Sessions” adı altında sanatçılar sadece Spotify’a özgü şarkılarını yayınlıyor. Burada Spotify bir adım öne çıkıyor. Spotify’da an itibariyle 100’ün üzerinde Spotify Sessions albümü yer alıyor.

Buna karşılık Apple Music platformunda ise sanatçıların özel röportajları ve ünlü sanatçıların yer aldığı Beats1 radyobulunuyor.

16-02/05/apple-music-spotify-karsilastirma-1454658520.jpg

İçerik konusunda her iki platformundabaşa baş olduğunu söyleyebiliriz.

Stabilite ve performans

Gelelim iPhone‘da uygulama kullanımına.Apple Music, iOS ile önyüklü olarak gelen “Müzik” uygulamasının içerisinde yer alıyor.Apple Music sisteme entegre olarak geldiği için stabilite ve performans açısındanSpotify‘ın açık ara önünde yer alıyor.

16-02/05/apple-music-spotify-karsilastirma-1454658536.jpg

Spotify daha fazla batarya tüketiyor

Batarya tüketimi açısından Apple Musicile Spotify‘ı karşılaştırırsak; Spotify ayrı bir uygulama olarak çalıştığı için sistemin anaMüzik uygulamasından daha fazla batarya tüketimi gerçekleştiriyor.

Ayrıca RAM tüketimine baktığımızda iseSpotify açıkken boş RAM miktarının 100MB civarında olduğunu gözlemledik. (iPhone 6) Apple Music açıkken boş RAMmiktarı ise 250 MB seviyesinde oluyor.

Depolama önemli

16 GB iPhone sahiplerinin Spotifyuygulamasını yükleyerek hafızalarını doldurmamaları ve Apple Music‘e geçmeleri daha mantıklı bir seçim olacak.

Spotify uygulaması ham hali ile yaklaşık 100 MB bir yer kaplıyor. 100 MBboş alanı uygulamaya ayırmak yerine AppleMusic‘ten 20-25 arası müzik parçasınıiPhone kaydedebilirsiniz.

16-02/05/apple-music-spotify-karsilastirma-1454658637.jpg

Müzik kalitesi

Apple Music, şarkıları 256Kbps AACformatında sunarken, Spotify Premium ise320kbps OGG formatında sunuyor.

Çözünürlük açısından kağıt üzerinde Spotify bir adım önde görünebilir. Peki, yapratikte durum ne?

Bir çoğumuz müziği standart kulaklıklar ile dinliyoruz. Kullandığınız kulaklıklar eğerodyofil seviyesinde değilse Apple Music veSpotify arasındaki çözünürlük farkını aslaanlayamazsınız.

16-02/05/apple-music-spotify-karsilastirma-1454658604.jpg

Ayrıca üst seviye kulaklıkları iPhone ile sürmeniz çok zor. Bunun için ya DAP ya da güçlü bir DAC kullanmanız gerekiyor. Müzikte üst düzey çözünürlük önemli diyorsanız çevrimiçi müzik servisleri yerine 24-Bit Flac müziklere yönelmelisiniz.

Konuya dönecek olursak Apple Music ile Spotify arasındaki çözünürlük farkında pratikte her iki platformda başa baş bir performans sergiliyor.

Üyelik fiyat

Apple Music ve Spotify platformlarınaaylık 9.99 TL ödeyerek üye olabilirsiniz. Aile planı sayesinde iki kişi tek üyeliği aylık 14,99 TL‘ye satın alıp kullanabiliyor. Fiyat açısından da her iki platformun aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Genel değerlendirme

iPhone üzerinde Apple Music veSpotify karşılaştırmasında kazanan taraf, sunduğu stabilite ve performans ile Apple Music oluyor. Bu karşılaştırmanın sadece iPhone için yapıldığını belirtelim. İlerleyen günlerde geniş kapsamlı Apple Music ile Spotify karşılaştırma videomuz sizlerle olacak.

16-02/05/apple-music-spotify-karsilastirma-1454658567.jpg

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER