Google Reklamları HTML5 Olacak mı ?

0
11
Google, HTML5 konusunda ısrarcı. YouTube’u tamamen değiştiren Google, şimdi de reklamları Flash’tan kurtaracak. Google reklamları, sadece HTML5 destekleyecek.

Google, şimdiye kadar hep HTML5’inöncüsü konumunda ilerledi. YouTube’uyeni bir teknolojiye sokup Flash’tanuzaklaştırıp HTML5 ile çalışan bir platform haline dönüştüren Google, şimdi bunu işin diğer alanları için yapmak istiyor.

Google AdWords servisi tarafından yapılan açıklamada Flash tabanlı reklamlarıntümünün kaldırılması hedeflendiği belirtildi.

2 Ocak 2017’ye kadar bu hedefini gerçekleştirmeyi amaçlayan Google AdWords ekibi şu ifadelerde bulundu: “İnternette gezinme deneyimini daha fazla cihaz ve daha fazla insan için geliştirebilmek üzere Google Display Network ve DoubleClick Digital Marketing tamamen HTML5’e geçiyor.”

HTML5’e hemen geçilmeyecek

HTML5’e geçiş eylemi 30 Haziran 2016’da başlayacak. Bu tarih itibariyle Google,AdWords ve DoubleClick Digital Marketing platformlarına Flash tabanlı reklamlar yüklenmesini engelleyecek.

Bu sürece başlamanın bu kadar uzun sürecek olmasının nedeni ise reklam verenlere zaman tanınması.

Reklam verenler için 6 aylık bir uyum süreci tanıyan Google, 2 Ocak 2017’den itibaren Flash tabanlı reklamların tümünü sisteminden kaldıracak ve devamında destek vermeyecek.

Ancak Flash tabanlı video reklamları bu durumdan ileri bir tarihe kadar etkilenmeyecek.

Google yol gösteriyor

Reklamlarını HTML5’e çevirmemiş ya da nasıl çevireceğini bilmeyen kullanıcılar içinGoogle, çok anlaşılır ve kolay bir yardım sayfası sunuyor.

Ancak çoğu reklamverenin kafası pek karışmayacaktır, zira Google geçtiğimiz sene itibariyle bazı Flash tabanlı reklamları HTML5’e çevirmeye başlamıştı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER