Korsan Müzik Bitiyor mu ?

0
30

Korsan kavramı günümüzde dijital içeriklerin uygun fiyatlara sunulmasının ardından yavaş yavaş tarih olmaya başladı. Daha çok oyun sektörüne musallat olan korsancılık, oyun firmaların geliştirmiş olduğu yeni nesilDRM sistemleri karşısında çaresiz kaldı.

Müzik sektöründe de boy gösteren korsancılık, “mp3 indir, albüm indir, 320 kbps mp3 indir, son albüm indir ve yüksek kalite mp3 indir” gibi kavramları hayatımıza kazandırdı. Çevrimiçi müzik servislerinin sunmuş olduğu hizmetler korsan müziği henüz bitiremedi.

Korsan müziğin sonu Apple Music olabilir

Ülkemizde deneme süreleri ve uygun fiyatları ile kendilerine çekmeye çalışan Spotify, Deezer, Turkcell Müzik, Türk Telekom (Avea) Müzik ve TTNET Müzik gibi hizmetler, korsan müziğe büyük ölçüde darbe indirmeyi başardı. Ancak asıl darbe, geçtiğimiz hafta Türkiye’de hizmete sunulanApple Music ile vurulacağa benziyor.

Türkiye’de azımsanamayacak kadar çok olan bir kesim iPhone, iPad veyaiPod Touch modellerini kullanıyor. iOS tabanlı cihazlarından (iOS 8.4 ve üzeri) müzik dinlemek için “Müzik” uygulamasını açan kullanıcılar, Apple Music’in 3 aylık deneme süresi uyarısı ile karşılaşıyor.

Yüksek kaliteli ve 30 milyondan fazla müziğe 3 ay boyunca ücretsiz olarak ulaşmak kimin ilgisini çekmez ki? İtiraf edelim hepimiz “ücretsiz” olan bir şeye daha fazla rağbet gösteriyoruz.

16-02/11/apple-music-1455198352.jpg

Apple Music’in 3 aylık ücretsiz deneme süresinin yanında ekstra bir uygulama indirmeden direkt kullanım sunması da büyük bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Apple Music’i 3 ay boyunca ücretsiz deneyen çoğu iPhone sahibi, kaliteli ve milyonlarca müziğe ulaşmanın keyfini ilerleyen aylarda da yaşamak isteyecek.

Tek kişi aylık 9,99 TL olan Apple Music üyeliği; eğer aile ile paylaşılırsa 6 kişi toplamda 14,99 TL’ye bu üyelikten faydalanabiliyor.

Aylık 2.5 TL’ye kaliteli müzik

Basit bir hesapla kişi başı aylık 2.5 TL ödeyerek kaliteli müzik deneyiminiApple Music ile yaşayabilirsiniz.

Apple Music aile paylaşımı fiyatının çok uygun olması, Türkiye’de korsanmüziğe büyük bir darbe indirecektir. Android platformunda da yer alan Apple Music, gelecek olan güncellemeler ile diğer platformlarda daha stabil olacak.

Eğer Android platformunda Apple Music’in pazarlaması doğru bir şekilde yapılırsa, Android kullanıcılarının da Apple Music’e geçmesi sağlanır ve korsan müziğe indirilen darbenin şiddeti artırılabilir.

Spotify, aile paylaşımı konusunda şimdilik Apple’ın gerisinde kalıyor. Ancak bu 3 aylık deneme sürecinin ardından Apple Music’in Türkiye’deki ücretli kullanıcı sayısında büyük bir düşüş yaşanmaz ise; Spotify’ın fiyat politikasını yeniden gözden geçirmesi gerekebilir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER