5G Testleri Başlıyor !

0
13

1983 yılında ABD merkezli kurulan cep telefon operatörü şirketi AT&T,yıllardır üzerinde çalıştığı 5G teknolojisini test etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Firma, teknolojiye daha sağlıklı ve hızlı bir adım atma yolunda daha öncesinde Intel ve Ericsson ile işbirliği yapacağını duyurmuştu.

Şimdiki aşamada ise, yaz aylarından bu yana laboratuvar ortamında gerçekleştirilen testler dış ortamda, bir nevi gerçek yaşamda test ediliyor.

Sürücüsüz otomobil teknolojileri, 4K videolar, giyilebilir teknolojiler vb. alanların yaygınlaştığı dönemde 5G’nin tüm bu çözümlere yönelik beklentileri karşılaması bekleniyor.

16-02/12/5g-samsung-researchers.jpg

AT&T’nin Strateji Müdürü John Donovan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,5G teknolojisinin kullanıcılar arasında son derece yaygın ve sürdürebilir olacağını ifade etti.

5G’nin dünyaya getireceği katkılardan bazıları şu şekilde:

4K filmler bir kenara bırakılıp, 8K filmler izlenebilecek. 5G, 8K çözünürlüğünün gerektirdiği bant genişliğini sağlayacak.

-Trafik kameraları, akıllı yollar, akıllı evler gibi ortamlarda sensörlerbulunacak. Bu sensörler, kullanıcı ile ortamlar arasındaki bilgi akışını sağlayacak.

-5G’nin güvenlik konusunda tam güvenlik sağlayacağı, hiçbir koşuldabozulmayacak bir ağ sunması bekleniyor.

-5G’nin veri alma/iletme gecikme süresi maksimum 1 milisaniye olacak. Bu rakam Avrupa’nın bazı ülkelerinde ve ABD’de kullanılan 4G’den 50 kat daha iyi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER