Mazar BOT Virüsü Tehlikesi

0
16

Günümüz dünyasının bilgisayarlardan, mobil cihazlara doğru yer değiştirdiği dönemleri yaşıyoruz. Fakat değişim yaşayan sadece kullanıcılar değil. Hackerlar da yeni yöntemler geliştiriyorlar.

Dünya çapında 1 Milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Android, açık kaynak kodu ve güvenlik zafiyetleriyle hackerlar için adeta bulunmaz bir nimet.

Google, yayınladığı güvenlik güncelleştirmeleri ile olaya engel olmak istese de yeni ortaya çıkan zararlı yazılım Android dünyasını tehdit etmeye devam ediyor.

TheHackerNews‘in yaptığı habere göre Mazar BOT isimli bu zararlı, bulaştığı cihazları adeta bir botnet ağının zombisi konumuna getiriyor.

Tabi ki virüsün tek yeteneği bu değil. Yetenekleri saymakla bitmeyenMazar BOT, cihazınızın açılıp kapanmasına müdahale edebiliyor, sms,arama takibi yapabiliyor, tarayıcınıza bulaşabiliyor, hatta kendini telefonun fiziksel tuşlarına bile atayabiliyor.

Bu da demek oluyor ki, silseniz bile tuşa bastığınızda aslında telefona virüsü tekrar kurması için gerekli komutu veriyorsunuz.

Mazar BOT nasıl bulaşıyor?

Şimdilik en çok kullanılan yöntem SMS. Kısa mesaj aracılığıyla bir APKdosyasını telefona kurmak için kullanıcıyı zorluyor ve eğer kullanıcı bilinçsiz ise, APK‘yı kurduğu an telefonu hackerların emrine amade oluyor.

Virüsün Rusya kaynaklı siber suçlular tarafından yapıldığı düşünülüyor. Çünkü virüs, telefonun IMEI adresi üzerinden cihazı Rusya‘ya ait olmadığını anlayabiliyor ve kendini deaktif ediyor.

Ayrıca telefonun dilinin Rusça olduğu durumlarda da virüs kendini etkisizhale getiriyor.

Korunmak için ne yapılmalı?

1) Telefonunuza gelen her SMS’e veya aramaya inanmayın.

2) Ayarlardan “Dış kaynaklardan uygulama yükle” seçeneğini aktif tutmayın.

3) Güncel bir antivirüs kullanın.

4) Şifresiz ve güvenilmeyen WiFi ağlarından uzak durun.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER