Vaio’dan Büyük Birleşme

0
23

Sony Vaio, bugün rakipleri Toshiba ve Fujitsu ile bilgisayar bölümlerini birleştirme planları olduğunu ve önümüzdeki aya kadar bir Japon PC devioluşturmak istediğini açıkladı.

Bilgisayar pazarının inişe geçtiği bu dönemde, Vaio CEO’su Hidemi Moue, beklentilerinin Mart’a kadar bu iki firma ile anlaşmaya varmak olduğunu söyledi. Bloomberg raporlarına göre, Vaio bu süper gruptaki en büyük payı elinde tutuyor.

16-02/16/vaio-toshiba-ve-fujitsu-ile-birlesiyor-1455622373.jpg

Vaio, Toshiba ve Fujitsu ortak gücü

Bu fikrin arkasındaki ana düşünce, kaynakların, araştırma, geliştirme ve üretim maliyetlerinin paylaşılması. Aslında ekranlar ve yarı iletkenlerde yapılan bu taktik, alışık olduğumuz bir durum. Moue bu olayı şöyle açıkladı:

PC pazarı gittikçe küçülüyor, bu da birlikte çalışarak en iyi araştırmayı yapmanın, üretimi oluşturmanın ve pazarlamanın değerini ortaya çıkarıyor. Bunu en az miktarda yamyamlık yaparak başarabiliriz.”

Böyle bir birleşim, ortaya homojenize ürün çıkmasını sağlayacak. Üç firma da, geçen sene pazar payının yüzde 10 azalmasıyla birlikte, sorunun farkına varmıştı. Birleşik firmaların çıkardığı tek bir ürün, gereken çözüm olabilir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER