f.lux Müjdesi!

0
17

Mavi ışığın uykumuzu çaldığı bilimsel bir gerçek. Her ne kadar bu durum gündüzleri işlerimizi yaparken avantajlı gözükse de geceleri uykumuzdan çalması ve gözümüzü fazla yorması mavi ışığı zararlı saymak için yeterli oluyor.

2009 yılında kullanıma açılan f.lux, iOS dünyasında çığır açmıştı. Kısa sürede çok yüksek indirilme rakamlarına ulaşan f.lux Mac ve PC için özel sürümler de çıkartmıştı.

Başarı serisine bir yenisini daha eklemek isteyen f.lux şimdide Androidalemine açılıyor!

16-02/21/flux-ios.jpg

Android için yayınlanan sürümünde kullanıcıları bekleyen ufak sürprizler de var. Ekranın belirli bölgelerini seçerek sadece o kısımdaki mavi ışığı kapatabilirsiniz. Piksellere dahi müdahale ederek, batarya tasarrufu bile sağlayabileceksiniz. 

Şu an hali hazırda bu görevi görebilen Twilight adında bir program var. Fakat Twilight sadece mavi ışığın yerine daha fazla kırmızı ışık koyarak aynı efekti oluşturmaya çalışıyor.

Bunun aksine Android için f.lux, GPU‘ya doğrudan müdahale ederek mavi ışığı istediğiniz ölçüde filtreliyor ve gerçek anlamda görevini yerine getirmiş oluyor.

Bu kadar gelişmiş özelliklere sahip olabilmeniz için root erişimigerekiyor. Fakat kısa bir süre içerisinde root gerektirmeyen bir sürümün de geleceği belirtiliyor.

Şu an Android için beta aşamasında bulunan f.lux test sürecinin ardındanGoogle Play Store üzerinden kullanıcılara sunulacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER