Bill Gates Tarafını Seçti

0
14

San Bernardino olayıyla alakalı Apple ve FBI arasındaki çekişme konusunda farklı görüşler gelmeye devam ediyor. Microsoft kurucusu ve bilgisayar dünyasında çok önemli bir imzası bulunan Bill Gates, Apple tarafından yardım gelmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

“Bu özel bir dava”

Bunun çok farklı bir dava olduğunu söyleyen Gates, devletin Apple’dan yardım istediğini söyledi ve ekledi: “Bu özel bir dava. Devlet, genel bir yazılım yerine sadece bu olay için bir yardım istiyor.”

Apple ise sadece bir dava için bile böyle bir yazılım üretmenin çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söylüyor. Teknoloji dünyası da genellikle Apple’a destek çıkıyor.

Bill Gates, konu hakkında şu sözleri kaydetti: “Bu durumun, devletin banka kayıtlarına erişebilmesi kadar normal bir şey sayılması gerekiyor. Apple’ın bu konudaki tavrı şuna benziyor: Diyelim ki banka, kayıtlara ulaşılabilmesi için sadece onun çözebileceği bir düğüm attı ve diyor ki “Bu düğümü çözdürme çünkü tekrar tekrar çözmek zorunda kalacağım.” Bence devletin dijital kayıtlara da belli çerçeve içinde erişebilmesini sağlayacak yeni bir yasal düzenleme yapılmalı. Yapılmalı ki yeni facialar daha çabuk önlensin.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER