Android N Artık İndirilebilir!

0
47

Android’in N olarak da adlandırılan 7.0 sürümü geliştiricilerin kullanımına açıldı.

Resmi olarak Google I/O etkinliğinde tanıtılacak olan Android N’ın geliştirici sürümünün ilk görüntüleri Ars Technica sitesi üzerinden paylaşıldı.

Android N’ın geliştirici sürümünü inceleyen Ars Technica bilinmeyen bir sebepten dolayı içeriği birkaç saat içerisinde kaldırmasına rağmen hala erişebilmek mümkün.

Android N özellikleri neler?

Android N’de ki en büyük değişiklik görsel tasarımlar ve kullanımdaki kolaylık olarak görülüyor.

Android N ile birlikte gelen aynı anda çoklu görev yapabilme özelliği dikkat çekiyor. Samsung TouchWiz’de ki çoklu pencere özelliği ile benzerlik gösteriyor. Ekranı ikiye bölerek aynı anda iki uygulamayı birden kullanma imkanı kullanıcıların erişimine sunuluyor.

16-03/09/android-n-7-0.jpg

Android N sayesinde hem tablet hem de akıllı telefonunuzda çoklu pencere özelliğini kullanabileceksiniz. Bu özellik hakkında birkaç ekran görüntüsü de mevcut.

16-03/09/android-n-7-0-2.jpg

Çoklu pencere özelliğinin nasıl kullanılacağı ise henüz bilinmemekle beraber ekran görüntülerinde bu özelliğin nasıl çalışacağına dair bir bilgi mevcut değil.

Android N ile ekran bölün

Android N’e gelecek olan bir diğer özellik ise Picture in Picture modu. Bu sayede uygulamaları daha küçük pencerelere taşıyıp kullanabileceksiniz. Akıllı telefonunuz bilgisayarlara dönüşmeye bir adım daha yaklaşıyor.

TouchWiz arayüzünde görmeye alışkın olduğumuz hızlı ayarlar sekmesini de Android N’de göreceğiz. Ayarlar sekmesini açmanıza gerek kalmadan daha fazla seçeneğe ulaşabileceksiniz.

Hızlı cevap isimli eklenti sayesinde de gelen bildirimlere daha hızlı cevap verebilir, mesajlaşmalarınızı bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Cevap vermek için ekstradan uygulamayı açmanıza gerek kalmayacak. Birçok uygulamanın bu özelliği destekleyeceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

16-03/09/android-n-7-0-4.jpg

Ekran kapalıyken arka plandaki mobil veri trafiğini yöneten Doze severleri sevindirecek bir haber daha mevcut. Doze sayesinde belirlediğiniz uygulamalar ekran kapalıyken internete erişemeyecek ve bu sayede güç tüketimi azalıyor.

Android N’de Doze’un geliştirilmiş versiyonunun nasıl çalışacağı kesin olarak bilinmese de aynı prensipleri izlemesi bekleniyor. Google’ın Project Svelte projesini ilerletmesi ile de düşük özelliklere sahip Android telefonlar daha verimli çalışacak.

Android N’de geliştiricilere özel bir yenilik mevcut. Geliştiriciler artık Java 8’in daha geliştirilmiş bir versiyonunu kullanacak. Android’in Jack isimli derleyicisi sayesinde geliştirilen uygulamalar Android 2.3 ve üzeri sürümlerde kullanılabilir olacak. Bu sayede eski sürümlerle ayrı ayrı uğraşmaya gerek kalmayacak.

16-03/09/android-n-7-0-4-1457555517.jpg

Anlattığımız özelliklerin hepsini final sürümünde görmeyebiliriz. Google, geliştiricilerin geri dönüşlerine bakarak yeni özellikler ekleyebilir, geliştirebilir veya çıkarabilir. Genel haliyle Android N’in tasarım ve kullanışta yaptığı büyük değişikliklerle final sürümünde karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.

Eğer sizde Android N’in geliştirici programına katılmak istiyorsanız burayı ziyaret edebilir, Android’in en son sürümünün gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Google bu sürümün geliştiricilere özel olduğunu ve günlük kullanım için olmadığının altını çiziyor.

Android N geliştirici sürümü Nexus 6P, Nexus 5XNexus 6Pixel C, Nexus 9Nexus PlayerGeneral Mobile 4G, ve Android One’a dağıtılmaya başlandı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER