Samsung 4 Boyut Deneyimi Sunacak!

0
13

Sanal gerçeklik teknolojilerinin her geçen gün farklı firmalar tarafından geliştirilmeye devam edildiği bir gerçek. VR teknolojilerinde sektörün büyük oyuncularından biri olan Samsung, Entrim 4D çözümüyle teknolojiyi biraz daha ilerletme yolunda gibi gözüküyor.

Ubergizmo’da yer alan Samsung’un Entrim cihazı, kullanıcılara fiziksel etki hissi sağlayan boyut çözümünü sağlayan 4 boyut teknolojisini sunacak.

Samsung’un SXSW Festivali’nde tanıttığı ürünü “ Yaratıcı Lab Entrim 4D”, VR teknolojisinin sağladığı 3 boyuta ek olarak dördüncü boyutu kullanıcılara sunma hedefine sahip olacak.

16-03/16/438063-samsung-entrim-4d-headphone.jpg

Çalışma prensibi

Temelde bireyin denge ve  hareketi ile ilgilenen 4D, bireyin göz hücrelerine elektrik sinyalleri göndererek  beyinde söz konusu fiziksek etkinin hissedilmesini sağlıyor.

Beyine gönderilen sinyaller, ekrandaki eylemleri algılayarak, yayınlanan görüntünün gerçek dünyada gibi hissedilmesine yol açıyor.

Kullanıcılar böylece, Rollercoaster görüntüsünü izlediklerinde ona biniyor gibi hissedecek; araba yarışı görüntüsünde kendi yarışıyormuş gibi bir hisse kapılacak.

Projenin yaratıcı lideri Steve Jung konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Entrim 4D’nin VR teknolojisine son derece iyi bir katkıda bulunacağını, iki teknolojinin birbiriyle bütünleşebilecek nitelikte olacaklarını belirtti.

Gelişen sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde 4D teknolojisinin nasıl bir katkı sağlayacağı bilinmez; fakat Samsung’un attığı adım ile piyasadakirekabet adına çok önemli bir hamle yaptığını söyleyebiliriz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER