4.5G Ucuz Olsun İstiyorsanız !

0
13

1 Nisan 2016’yı hepimiz heyecanla bekliyoruz. Mobil iletişimde ulaşılabilen en yüksek hızları tam bu tarihten itibaren ülkemizde de kullanabileceğiz.

Yükselen hızlar sayesinde iş, eğlence, sağlık ve eğitim gibi birçok alanda dijital dönüşümün önü açılacak ve yeniliklere erişimimiz de bu değişimle beraber zirve yapacak.

Tüketicilerin 4.5G beklentilerinin yanında bazı tereddütleri de yok değil. Yüksek hızlı mobil internetin hangi data paketlerinde ve hangi fiyatlarla satılacağı merak ediliyor.

Frekans kullanım bedeli ucuzlasın

Operatörler, arz talep ve rekabet dengesine göre belirlenecek olan fiyatların biraz daha indirilmesi için düzenleyici kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) bazı istekleri var.

Baz istasyonlarını kullanan operatörlerden alınan frekans kullanım bedeli, operatörler için ciddi yük oluşturuyor.

Yüksek hızda mobil interneti dağıtacak olan bu istasyonların en önemli giderleri arasında yer kirası, elektrik, bakım gibi sürekli maliyetlerin varlığı söz konusu.

3G’nin sunulmaya başladığı ilk zamanlarda, maliyet kalemleri arasında alt sıralarda yer alan frekans kullanım bedeli, son değişimlerin ardından neredeyse ilk sıraya yerleşecek duruma geldi.

Tüketicilerin yüksek hızlı ama uygun fiyatlı mobil internet rüyasının gerçekleşmesi için operatörlerin en büyük beklentileri arasında BTK tarafından belirlenen frekans kullanım bedellerinde bir iyileştirmenin yapılması bulunuyor.

Konu hakkındaki güncel gelişmeleri okurlarımıza aktarmaya devam edeceğiz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER