Trafik Işıksız Gelecek Yakında!

0
35

Massachusetts Instıtute Of Technology (MIT), geleceğin trafik çözümlerinikonu alan bir araştırmada bulundu.

Yapılan araştırmada, geleceğin yol durumundan, trafik ışıklarına kadar birçok inceleme yer aldı. Araştırmada dikkat çeken en önemli yön ise, gelecekte insanlığın trafik ışıklarına ihtiyaç duymayacağına ilişkin ifadeler oldu.

MIT Araştırmacıları, gelecekte trafik ışıklarının, trafikte gerekli olmayacak bir unsur olacağını dile getirdi.

16-03/21/light-traffic-800x420.jpg

Gelecekte sürücüsüz otomobil çözümlerinin yollarda hakim olacağı ön görülen araştırmada, deyimi yerindeyse kendiliğinden giden araçların trafik ışıklarına ihtiyaç duymayacakları belirtildi.

Sürücüsüz araçlar, yoldaki trafik durumuna göre kavşakta, tali yoldan gelen diğer araçları bekleyecekler. Trafik yoğunluğu bekleyen araçların olduğu tarafta yoğunlaşırsa, bu sefer diğer yöndeki araçlar duracak ve bekleyen araçlara yol verecek.

Trafik kazalarının en çok kavşaklarda meydana geldiğinin ifade edildiği Slash Gear’da yer alan araştırmada, bu bağlamda kavşaktaki trafik problemlerinin araştırma odağında yer aldığının altı çizildi.

Trafik ışıklarının varlığından, çok daha akıcı ve verimli bir sisteminmeydana getirileceğini söyleyen MIT Araştırmacıları, net bir tarih vermese de, yakın bir dönemde söz konusu teknolojinin kullanıma geçebileceğini belirttiler.

Google başta olmak üzere birçok firmanın sürücüsüz otomobil sistemlerinde çalışmalarını hızla sürdürdüğü düşünülürse sistemin kullanılır hale gelmesinin uzun sürmeyeceğini söyleyebiliriz. Fakat geride şöyle bir soru işareti kalıyor: Akıllı otomobillere güvenebilecek miyiz?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER