AdBlock Nedir ?

0
70

Önce masaüstü, şimdilerde de mobil ortamda AdBlock yani reklam engelleme yazılımları, özellikle internet ile pek bir haşır neşir olan kullanıcıların olmazsa olmazları arasında yer alır hale geldi.

Kullanıcıların AdBlock kullanma nedenleri arasında ise en çok, reklamlardan rahatsız oldukları ve dolayısıyla onlardan kurtulmak istedikleri yer alıyor. Ancak bu durum, yayıncı ve okuyucu arasında bir tezat oluşturuyorken, olayın bir de çok daha farklı açısı daha bulunuyor: Reklamlar yararlı mıdır?

AdBlock kimin için zararlı?

16-03/25/news_3-neden-adblock-kullaniyorsunuz.png

Birçoğumuz her zaman reklamlardan rahatsız olmuşuzdur. Ancak bir yandan da reklamların aslında yararlı olduğu düşüncesi de hesaba katılabilecek bir detay olarak değerlendirilebilir. Web sitelerinin reklamlarını engelleyen AdBlock yazılımları üzerinden devam etmek gerekirse, sık sık zirayet edilen siteler, aslında ilgili duyulan siteler olarak şekilleniyor. Ne iyidir ki web sitelerinin kullandığı reklam alanları da, yine kullanıcının ve sitenin ilgi odağı ile birlikte şekilleniyor.

İndirime giren bir ürün, yeni çıkmış veya gerçekten inovatif olarak piyasada yer alan bir fikir, çoğunlukla reklam alanlarını süsleyebiliyor. Nitekim kullanıcı, uzun süredir takip ettiği bir ürünün indirim haberini alabilir, ilgisini çekecek bir ürün ile karşılaşabilir veya daha önce olduğunu bile düşünmedi bir detay ile karşılaşabilir.

16-03/25/news_1-neden-adblock-kullaniyorsunuz.png

Bu detaylar ışığında aslında online reklamlar, sanılanın aksine zararlı değil yararlı bir profile sahip olmuş duruma geliyor. Ancak ne yazık ki birçok web sitesi de online reklam olayını bu detaylardan çok daha uzak bir çerçevede değerlendiriyor ve kullanıcının içerikten çok reklamla karşı karşıya kalabileceği bir site oluşturabiliyor. Bu yapıları AdBlock yazılımları da, rahatsız edici reklamlar olarak değerlendiriyor. Keza kullanıcılar da öyle…

Toparlamak gerekirse, hemen her gün takip edilen, ilgi odağı konuları barındıran ve online reklam kullanımını rahatsız edici olmadan sağlayan siteler için AdBlock yazılımlarını kaldırmak, sanılanın aksine kullanıcı için iyi bir hamle olabilir. Sadece yayıncı gelirleri olarak düşünülmediğinde bile online reklamlar, aslında kullanıcılar için bir nevi içerik haline dahi gelebiliyor.

16-03/25/news_2-neden-adblock-kullaniyorsunuz.png

Son olarak, belirtildiği gibi AdBlock kullanmak, rahatsız edici ve içeriğin önüne geçen reklamlar için iyi bir adım olarak değerlendirilebilir. Öte yandan belirtilen detaylar doğrultusunda reklamların kapatılması, belki de kullanıcı için bir kayıp dahi olabilir. Bu bağlamda kullanıcılar, AdBlock yazılımlarını da bilinçli kullanıcı olarak kullanmalı, belirtilen detaylar doğrultusunda değerlendirmelidir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER